SPORT INDEX


SEARCH 2000 Games


March 18, 2016
Medals for FRANCE
#FRANCE MEDAL WINNERS#
----------------------

BASKETBALL
==========

MEN BASKETBALL
--------------
Silver  

BOXING
======

FLYWEIGHT
---------
Bronze  Jerome Thomas                  

LIGHT FLYWEIGHT
---------------
Gold    Brahim Asloum                  

CANOE/KAYAK
===========

MEN C-1 SLALOM
--------------
Gold    Tony Estanguet                 

WOMEN K-1 SLALOM
----------------
Silver  Brigitte Guibal                
Bronze  Anne-Lise Bardet               

CYCLING
=======

MEN KEIRIN
----------
Gold    Florian Rousseau               

MEN MOUNTAIN BIKE
-----------------
Gold    Miguel Martinez                

MEN OLYMPIC SPRINT
------------------
Gold    

MEN SPRINT
----------
Silver  Florian Rousseau               

WOMEN 500 METER TIME TRIAL
--------------------------
Gold    Felicia Ballanger              

WOMEN INDIVIDUAL PURSUIT
------------------------
Silver  Marion Clignet                 

WOMEN INDIVIDUAL ROAD TIME TRIAL
--------------------------------
Bronze  Jeannie Longo-Ciprelli         

WOMEN SPRINT
------------
Gold    Felicia Ballanger              

FENCING
=======

MEN INDIVIDUAL EPEE
-------------------
Silver  Hugues Obry                    

MEN INDIVIDUAL SABRE
--------------------
Silver  Mathieu Gourdain               

MEN TEAM EPEE
-------------
Silver  

MEN TEAM FOIL
-------------
Gold    

MEN TEAM SABRE
--------------
Silver  

WOMEN INDIVIDUAL EPEE
---------------------
Bronze  Laura Flessel-Colovic          

GYMNASTICS
==========

MEN HORIZONTAL BAR
------------------
Silver  Benjamin Varonian              

MEN POMMEL HORSE
----------------
Silver  Eric Poujade                   

JUDO
====

MEN HALF HEAVYWEIGHT
--------------------
Bronze  Stephane Traineau              

MEN HALF LIGHTWEIGHT
--------------------
Silver  Larbi Benboudaoud              

MEN HEAVYWEIGHT
---------------
Gold    David Douillet                 

MEN MIDDLEWEIGHT
----------------
Bronze  Frederic Demontfaucon          

WOMEN HALF HEAVYWEIGHT
----------------------
Silver  Celine Lebrun                  

WOMEN HALF MIDDLEWEIGHT
-----------------------
Gold    Severine Vandenhende           

ROWING
======

MEN LIGHTWEIGHT DOUBLE SCULLS
-----------------------------
Bronze  

MEN LIGHTWEIGHT FOURS
---------------------
Gold    

MEN PAIR WITHOUT COXSWAIN
-------------------------
Gold    

SHOOTING
========

MEN AIR PISTOL
--------------
Gold    Franck Dumoulin                

WOMEN TRAP
----------
Silver  Delphine Racinet               

SWIMMING
========

SYNCHRONIZED SWIMMING DUET
--------------------------
Bronze  

WOMEN 200 METER BACKSTROKE
--------------------------
Silver  Roxana Maracineanu             

TENNIS
======

MEN SINGLES
-----------
Bronze  Arnaud Di Pasquale             

TAEKWONDO
=========

MEN HEAVYWEIGHT
---------------
Bronze  Pascal Gentil                  

TABLE TENNIS
============

MEN DOUBLES
-----------
Bronze  


st 10-01-00 05:14 et