SPORT INDEX


SEARCH 2000 Games


March 18, 2016
Medals by Date
#SUNDAY, OCTOBER 1 MEDAL WINNERS#
---------------------------------

BASKETBALL
==========

MEN BASKETBALL
--------------
Gold    United States
Silver  France
Bronze  Lithuania

BOXING
======

FEATHERWEIGHT
-------------
Gold    Bekzat Sattarkhanov            Kazakhstan
Silver  Ricardo Juarez                 United States
Bronze  Kamil Dzamalutdinov            Russia
Bronze  Tahar Tamsamani                Morocco

FLYWEIGHT
---------
Gold    Wijan Ponlid                   Thailand
Silver  Bulat Jumadilov                Kazakhstan
Bronze  Vladimir Sidorenko             Ukraine
Bronze  Jerome Thomas                  France

LIGHT HEAVYWEIGHT
-----------------
Gold    Alexander Lebziak              Russia
Silver  Rudolf Kraj                    Czech Republic
Bronze  Andri Fedtchouk                Ukraine
Bronze  Sergei Mikhailov               Uzbekistan

LIGHT MIDDLEWEIGHT
------------------
Gold    Yermakhan Ibraimov             Kazakhstan
Silver  Marin Simion                   Romania
Bronze  Jermaine Taylor                United States
Bronze  Pornchai Thongburan            Thailand

LIGHT WELTERWEIGHT
------------------
Gold    Mahamadkadyz Abdullaev         Uzbekistan
Silver  Ricardo Williams               United States
Bronze  Mohamed Allalou                Algeria
Bronze  Diogenes Luna Martinez         Cuba

SUPER HEAVYWEIGHT
-----------------
Gold    Audley Harrison                Britain
Silver  Mukhatarkhan Dildabekov        Kazakhstan
Bronze  Rustam Saidov                  Uzbekistan
Bronze  Paulo Vidoz                    Italy

CANOE/KAYAK
===========

MEN C-1 500 METERS
------------------
Gold    Gyorgy Kolonics                Hungary
Silver  Maxim Opalev                   Russia
Bronze  Andreas Dittmer                Germany

MEN C-2 500 METERS
------------------
Gold    Hungary
Silver  Poland
Bronze  Romania

MEN K-1 500 METERS
------------------
Gold    Knut Holman                    Norway
Silver  Petar Merkov                   Bulgaria
Bronze  Michael Kolganov               Israel

MEN K-2 500 METERS
------------------
Gold    Hungary
Silver  Australia
Bronze  Germany

WOMEN K-1 500 METERS
--------------------
Gold    Josefa Idem Guerrini           Italy
Silver  Caroline Brunet                Canada
Bronze  Katrin Borchert                Australia

WOMEN K-2 500 METERS
--------------------
Gold    Germany
Silver  Hungary
Bronze  Poland

EQUESTRIAN
==========

INDIVIDUAL JUMPING
------------------
Gold    Jeroen Dubbeldam               Netherlands
Silver  Albert Voorn                   Netherlands
Bronze  Khaled Al Eid                  Saudi Arabia

GYMNASTICS
==========

RHYTHMIC INDIVIDUAL
-------------------
Gold    Yulia Barsukova                Russia
Silver  Yulia Raskina                  Belarus
Bronze  Alina Kabaeva                  Russia

HANDBALL
========

WOMEN TEAM HANDBALL
-------------------
Gold    Denmark
Silver  Hungary
Bronze  Norway

MODERN PENTATHLON
=================

WOMEN MODERN PENTATHLON
-----------------------
Gold    Stephanie Cook                 Britain
Silver  Emily deRiel                   United States
Bronze  Kate Allenby                   Britain

TRACK AND FIELD
===============

MEN MARATHON
------------
Gold    Gezahgne Abera                 Ethiopia
Silver  Eric Wainaina                  Kenya
Bronze  Tesfaye Tola                   Ethiopia

VOLLEYBALL
==========

MEN INDOOR VOLLEYBALL
---------------------
Gold    Yugoslavia
Silver  Russia
Bronze  Italy

WATER POLO
==========

MEN WATER POLO
--------------
Gold    Hungary
Silver  Russia
Bronze  Yugoslavia

WRESTLING
=========

FREESTYLE BANTAMWEIGHT
----------------------
Gold    Alireza Dabir                  Iran
Silver  Yevgen Buslovych               Ukraine
Bronze  Terry Brands                   United States

FREESTYLE LIGHTWEIGHT
---------------------
Gold    Daniel Igali                   Canada
Silver  Arsen Gitinov                  Russia
Bronze  Lincoln McIlravy               United States

FREESTYLE MIDDLEWEIGHT
----------------------
Gold    Adam Saitiev                   Russia
Silver  Yoel Romero                    Cuba
Bronze  Mogamed Ibragimov              Macedonia

FREESTYLE SUPER HEAVYWEIGHT
---------------------------
Gold    David Moussoulbes              Russia
Silver  Artur Taymazov                 Uzbekistan
Bronze  Alexis Rodriguez               Cuba


st 10-02-00 09:30 et