SPORT INDEX


SEARCH 2000 Games


March 18, 2016
Medals for RUSSIA
#RUSSIA MEDAL WINNERS#
----------------------

BOXING
======

BANTAMWEIGHT
------------
Silver  Raimkoul Malakhbekov           

FEATHERWEIGHT
-------------
Bronze  Kamil Dzamalutdinov            

HEAVYWEIGHT
-----------
Silver  Sultanahmed Ibzagimov          

LIGHT HEAVYWEIGHT
-----------------
Gold    Alexander Lebziak              

LIGHTWEIGHT
-----------
Bronze  Alexandr Maletin               

MIDDLEWEIGHT
------------
Silver  Gaidarbek Gaidarbekov          

WELTERWEIGHT
------------
Gold    Oleg Saitov                    

CANOE/KAYAK
===========

MEN C-1 500 METERS
------------------
Silver  Maxim Opalev                   

CYCLING
=======

MEN INDIVIDUAL ROAD TIME TRIAL
------------------------------
Gold    Viacheslav Ekimov              

MEN POINTS RACE
---------------
Bronze  Alexey Markov                  

WOMEN POINTS RACE
-----------------
Bronze  Olga Slioussareva              

WOMEN SPRINT
------------
Silver  Oxana Grichina                 

DIVING
======

MEN PLATFORM
------------
Bronze  Dmitri Saoutine                

MEN SPRINGBOARD
---------------
Bronze  Dmitri Saoutine                

MEN SYNCHRONIZED PLATFORM
-------------------------
Gold    

MEN SYNCHRONIZED SPRINGBOARD
----------------------------
Silver  

WOMEN SYNCHRONIZED SPRINGBOARD
------------------------------
Gold    

FENCING
=======

MEN INDIVIDUAL EPEE
-------------------
Gold    Pavel Kolobkov                 

MEN INDIVIDUAL FOIL
-------------------
Bronze  Dmitri Chevtchenko             

MEN TEAM SABRE
--------------
Gold    

WOMEN TEAM EPEE
---------------
Gold    

GYMNASTICS
==========

MEN FLOOR EXERCISE
------------------
Silver  Alexei Nemov                   

MEN HORIZONTAL BAR
------------------
Gold    Alexei Nemov                   

MEN INDIVIDUAL ALL-AROUND
-------------------------
Gold    Alexei Nemov                   

MEN PARALLEL BARS
-----------------
Bronze  Alexi Nemov                    

MEN POMMEL HORSE
----------------
Bronze  Alexei Nemov                   

MEN TEAM
--------
Bronze  

MEN TRAMPOLINE
--------------
Gold    Alexandre Moskalenko           

MEN VAULT
---------
Silver  Alexev Bondarenko              

RHYTHMIC INDIVIDUAL
-------------------
Gold    Yulia Barsukova                
Bronze  Alina Kabaeva                  

RHYTHMIC TEAM
-------------
Gold    

WOMEN BALANCE BEAM
------------------
Silver  Ekaterina Lobazniouk           
Bronze  Elena Prodounova               

WOMEN FLOOR EXERCISE
--------------------
Gold    Elena Zamolodtchikova          
Silver  Svetlana Khorkina              

WOMEN TEAM
----------
Silver  

WOMEN TRAMPOLINE
----------------
Gold    Irina Karavaeva                

WOMEN UNEVEN BARS
-----------------
Gold    Svetlana Khorkina              

WOMEN VAULT
-----------
Gold    Elena Zamolodtchikova          
Bronze  Ekaterina Lobazniouk           

HANDBALL
========

MEN TEAM HANDBALL
-----------------
Gold    

JUDO
====

MEN HALF HEAVYWEIGHT
--------------------
Bronze  Iouri Stepkine                 

MEN HEAVYWEIGHT
---------------
Bronze  Tamerlan Tmenov                

WOMEN EXTRA LIGHTWEIGHT
-----------------------
Silver  Lioubov Brouletova             

MODERN PENTATHLON
=================

MEN MODERN PENTATHLON
---------------------
Gold    Dmitry Svatkovsky              

ROWING
======

WOMEN QUADRUPLE SCULLS
----------------------
Bronze  

SHOOTING
========

MEN AIR RIFLE
-------------
Silver  Artem Khadjibekov              
Bronze  Evgueni Aleinikov              

MEN RAPID FIRE PISTOL
---------------------
Gold    Serguei Alifirenko             

WOMEN SKEET
-----------
Silver  Svetlana Demina                

WOMEN THREE-POSITION RIFLE
--------------------------
Silver  Tatiana Goldobina              
Bronze  Maria Feklisova                

SWIMMING
========

MEN 100 METER BREASTSTROKE
--------------------------
Bronze  Roman Sloudnov                 

MEN 100 METER FREESTYLE
-----------------------
Silver  Alexander Popov                

SYNCHRONIZED SWIMMING DUET
--------------------------
Gold    

SYNCHRONIZED SWIMMING TEAM
--------------------------
Gold    

TENNIS
======

MEN SINGLES
-----------
Gold    Yevgeny Kafelnikov             

WOMEN SINGLES
-------------
Silver  Elena Dementieva               

TRACK AND FIELD
===============

MEN 20 KM WALK
--------------
Bronze  Vladimir Andrevev              

MEN HIGH JUMP
-------------
Gold    Sergey Kliugin                 

MEN JAVELIN
-----------
Bronze  Sergey Makarov                 

MEN POLE VAULT
--------------
Bronze  Maksim Tarasov                 

MEN TRIPLE JUMP
---------------
Bronze  Denis Kapustin                 

WOMEN 400 METER HURDLES
-----------------------
Gold    Irina Privalova                

WOMEN 4X400 METER RELAY
-----------------------
Bronze  

WOMEN HAMMER THROW
------------------
Silver  Olga Kuzenkova                 

WOMEN HEPTATHLON
----------------
Silver  Yelena Prokhorova              

WOMEN HIGH JUMP
---------------
Gold    Yelena Yelesina                

WOMEN SHOT PUT
--------------
Silver  Larisa Peleshenko              

WOMEN TRIPLE JUMP
-----------------
Silver  Tatyana Lebedeva               

TAEKWONDO
=========

WOMEN HEAVYWEIGHT
-----------------
Silver  Natalia Ivanova                

VOLLEYBALL
==========

MEN INDOOR VOLLEYBALL
---------------------
Silver  

WOMEN INDOOR VOLLEYBALL
-----------------------
Silver  

WEIGHTLIFTING
=============

MEN MIDDLE HEAVYWEIGHT
----------------------
Bronze  Alexei Petrov                  

MEN SUPER HEAVYWEIGHT
---------------------
Bronze  Andrei Chemerkin               

WOMEN MIDDLEWEIGHT
------------------
Silver  Valentina Popova               

WATER POLO
==========

MEN WATER POLO
--------------
Silver  

WOMEN WATER POLO
----------------
Bronze  

WRESTLING
=========

FREESTYLE FEATHERWEIGHT
-----------------------
Gold    Mourad Oumakhanov              

FREESTYLE LIGHT HEAVYWEIGHT
---------------------------
Gold    Saghid Mourtasaliyev           

FREESTYLE LIGHTWEIGHT
---------------------
Silver  Arsen Gitinov                  

FREESTYLE MIDDLEWEIGHT
----------------------
Gold    Adam Saitiev                   

FREESTYLE SUPER HEAVYWEIGHT
---------------------------
Gold    David Moussoulbes              

GRECO-ROMAN FEATHERWEIGHT
-------------------------
Gold    Varteres Samourgachev          

GRECO-ROMAN LIGHTWEIGHT
-----------------------
Bronze  Alexei Glouchkov               

GRECO-ROMAN SUPER HEAVYWEIGHT
-----------------------------
Silver  Alexandre Karelin              

GRECO-ROMAN WELTERWEIGHT
------------------------
Gold    Mourat Kardanov                


st 10-01-00 05:24 et