SPORT INDEX


SEARCH 2000 Games


March 18, 2016
Medals by Date
#MONDAY, SEPTEMBER 18 MEDAL WINNERS#
------------------------------------

CANOE/KAYAK
===========

MEN C-1 SLALOM
--------------
Gold    Tony Estanguet                 France
Silver  Michal Martikan                Slovakia
Bronze  Juraj Mincik                   Slovakia

WOMEN K-1 SLALOM
----------------
Gold    Stepanka Hilgertova            Czech Republic
Silver  Brigitte Guibal                France
Bronze  Anne-Lise Bardet               France

CYCLING
=======

WOMEN INDIVIDUAL PURSUIT
------------------------
Gold    Leontien Zijlaard              Netherlands
Silver  Marion Clignet                 France
Bronze  Yvonne McGregor                Britain

FENCING
=======

MEN TEAM EPEE
-------------
Gold    Italy
Silver  France
Bronze  Cuba

GYMNASTICS
==========

MEN TEAM
--------
Gold    China
Silver  Ukraine
Bronze  Russia

JUDO
====

MEN LIGHTWEIGHT
---------------
Gold    Giuseppe Maddaloni             Italy
Silver  Tiago Camilo                   Brazil
Bronze  Anatoly Laryukov               Belarus
Bronze  Vsevolods Zelonijs             Latvia

WOMEN LIGHTWEIGHT
-----------------
Gold    Isabel Fernandez               Spain
Silver  Driulys Gonzalez               Cuba
Bronze  Kie Kusakabe                   Japan
Bronze  Maria Pekli                    Australia

SHOOTING
========

MEN AIR RIFLE
-------------
Gold    Yalin Cai                      China
Silver  Artem Khadjibekov              Russia
Bronze  Evgueni Aleinikov              Russia

WOMEN TRAP
----------
Gold    Daina Gudzineviciute           Lithuania
Silver  Delphine Racinet               France
Bronze  E Gao                          China

SWIMMING
========

MEN 100 METER BACKSTROKE
------------------------
Gold    Lenny Krayzelburg              United States
Silver  Matthew Welsh                  Australia
Bronze  Stev Theloke                   Germany

MEN 200 METER FREESTYLE
-----------------------
Gold    Pieter Hoogenband              Netherlands
Silver  Ian Thorpe                     Australia
Bronze  Massimiliano Rosolino          Italy

WOMEN 100 METER BACKSTROKE
--------------------------
Gold    Diana Mocanu                   Romania
Silver  Mai Nakamura                   Japan
Bronze  Nina Zhivanevskaya             Spain

WOMEN 100 METER BREASTSTROKE
----------------------------
Gold    Megan Quann                    United States
Silver  Leisel Jones                   Australia
Bronze  Penny Heyns                    South Africa

WEIGHTLIFTING
=============

WOMEN FEATHERWEIGHT
-------------------
Gold    Xia Yang                       China
Silver  Feng-Ying Li                   Chinese Taipei
Bronze  Winarni Binti Slamet           Indonesia

WOMEN LIGHTWEIGHT
-----------------
Gold    Soraya Mendivil                Mexico
Silver  Song Hui Ri                    North Korea
Bronze  Khassaraporn Suta              Thailand


st 09-18-00 07:05 et