SPORT INDEX


SEARCH 2000 Games


March 18, 2016
Medals by Date
#SATURDAY, SEPTEMBER 23 MEDAL WINNERS#
--------------------------------------

BADMINTON
=========

MEN SINGLES
-----------
Gold    Xinpeng Ji                     China
Silver  Henra wan                      Indonesia
Bronze  Xuanze Xia                     China

WOMEN DOUBLES
-------------
Gold    China
Silver  China
Bronze  China

CYCLING
=======

WOMEN MOUNTAIN BIKE
-------------------
Gold    Paola Pezzo                    Italy
Silver  Barbara Blatter                Switzerland
Bronze  Margarita Fullana              Spain

DIVING
======

MEN SYNCHRONIZED PLATFORM
-------------------------
Gold    Russia
Silver  China
Bronze  Germany

WOMEN SYNCHRONIZED SPRINGBOARD
------------------------------
Gold    Russia
Silver  China
Bronze  Ukraine

FENCING
=======

WOMEN TEAM FOIL
---------------
Gold    Italy
Silver  Poland
Bronze  Germany

GYMNASTICS
==========

MEN TRAMPOLINE
--------------
Gold    Alexandre Moskalenko           Russia
Silver  Ji Wallace                     Australia
Bronze  Mathieu Turgeon                Canada

ROWING
======

MEN DOUBLE SCULLS
-----------------
Gold    Slovenia
Silver  Norway
Bronze  Italy

MEN FOUR WITHOUT COXSWAIN
-------------------------
Gold    Britain
Silver  Italy
Bronze  Australia

MEN PAIR WITHOUT COXSWAIN
-------------------------
Gold    France
Silver  United States
Bronze  Australia

MEN SINGLE SCULLS
-----------------
Gold    Rob Waddell                    New Zealand
Silver  Xeno Mueller                   Switzerland
Bronze  Marcel Hacker                  Germany

WOMEN DOUBLE SCULLS
-------------------
Gold    Germany
Silver  Netherlands
Bronze  Lithuania

WOMEN PAIR WITHOUT COXSWAIN
---------------------------
Gold    Romania
Silver  Australia
Bronze  United States

WOMEN SINGLE SCULLS
-------------------
Gold    Ekaterina Karsten              Belarus
Silver  Rumyana Neykova                Bulgaria
Bronze  Katrin Rutschow                Germany

SHOOTING
========

MEN SKEET
---------
Gold    Mykola Milchev                 Ukraine
Silver  Petr Malek                     Czech Republic
Bronze  James Graves                   United States

MEN THREE-POSITION RIFLE
------------------------
Gold    Rajmond Debevec                Slovenia
Silver  Juha Hirvi                     Finland
Bronze  Harald Stenvaag                Norway

SWIMMING
========

MEN 1500 METER FREESTYLE
------------------------
Gold    Grant Hackett                  Australia
Silver  Kieren Perkins                 Australia
Bronze  Chris Thompson                 United States

MEN 4X100 METER MEDLEY RELAY
----------------------------
Gold    United States
Silver  Australia
Bronze  Germany

WOMEN 4X100 MEDLEY RELAY
------------------------
Gold    United States
Silver  Australia
Bronze  Japan

WOMEN 50 METER FREESTYLE
------------------------
Gold    Inge de Bruijn                 Netherlands
Silver  Therese Alshammar              Sweden
Bronze  Dara Torres                    United States

TRACK AND FIELD
===============

MEN 100 METERS
--------------
Gold    Maurice Greene                 United States
Silver  Ato Boldon                     Trinidad & Tobago
Bronze  Obadele Thomoson               Barbados

MEN JAVELIN
-----------
Gold    Jan Zelezny                    Czech Republic
Silver  Steve Backley                  Britain
Bronze  Sergey Makarov                 Russia

WOMEN 100 METERS
----------------
Gold    Marion Jones                   United States
Silver  Ekaterini Thanou               Greece
Bronze  Tanya Lwarence                 Jamaica

TABLE TENNIS
============

MEN DOUBLES
-----------
Gold    China
Silver  China
Bronze  France

WEIGHTLIFTING
=============

MEN LIGHT HEAVYWEIGHT
---------------------
Gold    Pyrros Dimas                   Greece
Silver  Marc Huster                    Germany
Bronze  George Asanidze                Georgia

WATER POLO
==========

WOMEN WATER POLO
----------------
Gold    Australia
Silver  United States
Bronze  Russia


st 09-23-00 07:44 et