SPORT INDEX


SEARCH 2000 Games


March 18, 2016
Medals by Date
#SUNDAY, SEPTEMBER 24 MEDAL WINNERS#
------------------------------------

CYCLING
=======

MEN MOUNTAIN BIKE
-----------------
Gold    Miguel Martinez                France
Silver  Filip Meirhaeghe               Belgium
Bronze  Christoph Sauser               Switzerland

DIVING
======

WOMEN PLATFORM
--------------
Gold    Laura Wilkinson                United States
Silver  Na Li                          China
Bronze  Anne Montminy                  Canada

FENCING
=======

MEN TEAM SABRE
--------------
Gold    Russia
Silver  France
Bronze  Germany

GYMNASTICS
==========

MEN FLOOR EXERCISE
------------------
Gold    Igors Vihrovs                  Latvia
Silver  Alexei Nemov                   Russia
Bronze  Iordan Iovtchev                Bulgaria

MEN POMMEL HORSE
----------------
Gold    Marius Urzica                  Romania
Silver  Eric Poujade                   France
Bronze  Alexei Nemov                   Russia

MEN RINGS
---------
Gold    Szilveszter Csollany           Hungary
Silver  Dimosthenis Tampakos           Greece
Bronze  Iordan Iovtchev                Bulgaria

WOMEN UNEVEN BARS
-----------------
Gold    Svetlana Khorkina              Russia
Silver  Jie Ling                       China
Bronze  Yun Yang                       China

WOMEN VAULT
-----------
Gold    Elena Zamolodtchikova          Russia
Silver  Andreaa Raducan                Romania
Bronze  Ekaterina Lobazniouk           Russia

ROWING
======

MEN EIGHT
---------
Gold    Britain
Silver  Australia
Bronze  Croatia

MEN LIGHTWEIGHT DOUBLE SCULLS
-----------------------------
Gold    Poland
Silver  Italy
Bronze  France

MEN LIGHTWEIGHT FOURS
---------------------
Gold    France
Silver  Australia
Bronze  Denmark

MEN QUADRUPLE SCULLS
--------------------
Gold    Italy
Silver  Netherlands
Bronze  Germany

WOMEN EIGHT
-----------
Gold    Romania
Silver  Netherlands
Bronze  Canada

WOMEN LIGHTWEIGHT DOUBLE SCULLS
-------------------------------
Gold    Romania
Silver  Germany
Bronze  United States

WOMEN QUADRUPLE SCULLS
----------------------
Gold    Germany
Silver  Britain
Bronze  Russia

SAILING
=======

MEN MISTRAL
-----------
Gold    Christoph Sieber               Austria
Silver  Carlos Espinola                Argentina
Bronze  Aaron McIntosh                 New Zealand

TORNADO CLASS
-------------
Gold    Austria
Silver  Australia
Bronze  Germany

WOMEN MISTRAL
-------------
Gold    Alessandra Sensini             Italy
Silver  Amelie Lux                     Germany
Bronze  Barbara Kendall                New Zealand

TRACK AND FIELD
===============

MEN HAMMER THROW
----------------
Gold    Szymon Ziolkowski              Poland
Silver  Nicola Vizzoni                 Italy
Bronze  Igor Astapkovich               Belarus

MEN HIGH JUMP
-------------
Gold    Sergey Kliugin                 Russia
Silver  Javier Sotomayor               Cuba
Bronze  Abderrahmane Hammad            Algeria

WOMEN HEPTATHLON
----------------
Gold    Denise Lewis                   Britain
Silver  Yelena Prokhorova              Russia
Bronze  Natalya Sazanovich             Belarus

WOMEN MARATHON
--------------
Gold    Naoko Takahashi                Japan
Silver  Lidia Simon                    Romania
Bronze  Joyce Chepchumba               Kenya

WOMEN TRIPLE JUMP
-----------------
Gold    Tereza Marinova                Bulgaria
Silver  Tatyana Lebedeva               Russia
Bronze  Olena Hovorova                 Ukraine

TABLE TENNIS
============

WOMEN SINGLES
-------------
Gold    Nan Wang                       China
Silver  Ju Li                          China
Bronze  Jing Chen                      Chinese Taipei

WEIGHTLIFTING
=============

MEN MIDDLE HEAVYWEIGHT
----------------------
Gold    Akakios Kakiasvilis            Greece
Silver  Szymon Kolecki                 Poland
Bronze  Alexei Petrov                  Russia


st 09-24-00 08:06 et