SPORT INDEX


SEARCH 2000 Games


March 18, 2016
Medals by Date
#WEDNESDAY, SEPTEMBER 27 MEDAL WINNERS#
---------------------------------------

BASEBALL
========

BASEBALL
--------
Gold    United States
Silver  Cuba
Bronze  Korea

CYCLING
=======

MEN ROAD RACE
-------------
Gold    Jan Ullrich                    Germany
Silver  Alexandre Vinokourov           Kazakhstan
Bronze  Andreas Kloeden                Germany

EQUESTRIAN
==========

TEAM DRESSAGE
-------------
Gold    Germany
Silver  Netherlands
Bronze  United States

TENNIS
======

MEN DOUBLES
-----------
Gold    Canada
Silver  Australia
Bronze  Spain

WOMEN SINGLES
-------------
Gold    Venus Williams                 United States
Silver  Elena Dementieva               Russia
Bronze  Monica Seles                   United States

TRACK AND FIELD
===============

MEN 400 METER HURDLES
---------------------
Gold    Angelo Taylor                  United States
Silver  Hadi Souan Somayli             Saudi Arabia
Bronze  Llewellyn Herbert              South Africa

MEN 800 METERS
--------------
Gold    Nils Schumann                  Germany
Silver  Wilson Kipketer                Denmark
Bronze  Aissa Said Guerni              Algeria

WOMEN 100 METER HURDLES
-----------------------
Gold    Olga Shishigina                Kazakhstan
Silver  Glory Alozie                   Nigeria
Bronze  Melissa Morrison               United States

WOMEN 400 METER HURDLES
-----------------------
Gold    Irina Privalova                Russia
Silver  Deon Hemmings                  Jamaica
Bronze  Nouzha Bidouane                Morocco

WOMEN DISCUS
------------
Gold    Ellina Zvereva                 Belarus
Silver  Anastasia Kelesidou            Greece
Bronze  Irina Yatchenko                Belarus

TAEKWONDO
=========

MEN FLYWEIGHT
-------------
Gold    Michail Mouroutsis             Greece
Silver  Gabriel Esparaza               Spain
Bronze  Chih-Hsiung Huang              Chinese Taipei

WOMEN FLYWEIGHT
---------------
Gold    Lauren Burns                   Australia
Silver  Urbia Rodriguez                Cuba
Bronze  Shu-Ji Chi                     Chinese Taipei

WRESTLING
=========

GRECO-ROMAN BANTAMWEIGHT
------------------------
Gold    Armen Nazarian                 Bulgaria
Silver  In Sub Kim                     Korea
Bronze  Zetian Sheng                   China

GRECO-ROMAN LIGHTWEIGHT
-----------------------
Gold    Filiberto Azcuy                Cuba
Silver  Katsuhiko Nagata               Japan
Bronze  Alexei Glouchkov               Russia

GRECO-ROMAN MIDDLEWEIGHT
------------------------
Gold    Hamza Yerlikaya                Turkey
Silver  Sandor Istvan Bardosi          Hungary
Bronze  Mukhran Vakhtangadze           Georgia

GRECO-ROMAN SUPER HEAVYWEIGHT
-----------------------------
Gold    Rulon Gardner                  United States
Silver  Alexandre Karelin              Russia
Bronze  Dmitry Debelka                 Belarus


st 09-27-00 07:31 et