SPORT INDEX


SEARCH 2000 Games


March 18, 2016
Medals by Date
#FRIDAY, SEPTEMBER 29 MEDAL WINNERS#
------------------------------------

FIELD HOCKEY
============

WOMEN FIELD HOCKEY
------------------
Gold    Australia
Silver  Argentina
Bronze  Netherlands

SAILING
=======

EUROPE CLASS
------------
Gold    Shirley Robertson              Britain
Silver  Margriet Matthysse             Netherlands
Bronze  Serena Amato                   Argentina

LASER CLASS
-----------
Gold    Ben Ainslie                    Britain
Silver  Robert Scheidt                 Brazil
Bronze  Michael Blackburn              Australia

SWIMMING
========

SYNCHRONIZED SWIMMING TEAM
--------------------------
Gold    Russia
Silver  Japan
Bronze  Canada

TRACK AND FIELD
===============

MEN 1500 METERS
---------------
Gold    Noah Ngeny                     Kenya
Silver  Hicham El Guerrouj             Morocco
Bronze  Bernard Lagat                  Kenya

MEN 3000 METER STEEPLECHASE
---------------------------
Gold    Reuben Kosgei                  Kenya
Silver  Wilson Bolt Kipketer           Kenya
Bronze  Ali Ezzine                     Morocco

MEN 50 KM WALK
--------------
Gold    Robert Korzeniowski            Poland
Silver  Aigars Fadejevs                Latvia
Bronze  Joel Sanchez                   Mexico

MEN POLE VAULT
--------------
Gold    Nick Hysong                    United States
Silver  Lawrence Johnson               United States
Bronze  Maksim Tarasov                 Russia

WOMEN HAMMER THROW
------------------
Gold    Kamila Skolimowska             Poland
Silver  Olga Kuzenkova                 Russia
Bronze  Kirsten Muenchow               Germany

WOMEN LONG JUMP
---------------
Gold    Heike Drechsler                Germany
Silver  Fiona May                      Italy
Bronze  Marion Jones                   United States

TAEKWONDO
=========

MEN WELTERWEIGHT
----------------
Gold    Angel Matos Fuentes            Cuba
Silver  Faissal Ebnoutalib             Germany
Bronze  Victor Estrada-Garibay         Mexico

WOMEN WELTERWEIGHT
------------------
Gold    Sun-Hee Lee                    Korea
Silver  Trude Gundersen                Norway
Bronze  Yoriko Okamoto                 Japan


st 09-29-00 07:17 et