SPORT INDEX


SEARCH 2000 Games


SEPT.
16 
17 
18 
19 
20 
21 
22 
23 
24 
25 
26 
27 
28 
29 
30 
OCT.
1


September 18, 2000
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
WOMEN'S BASKETBALL 
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Canada 62, Senegal 41
Russia 84, Poland 46
Korea 101, New Zealand 62
United States 90, Cuba 61
France 58, Slovakia 51
Australia 81, Brazil 70


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 
BOXING 
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

First Round Bouts
=================

Flyweight 
---------

Jerome Thomas (FRA) def. Erle Wiltshire (AUS), 13-1
Drissa Tou (BUR) def. Rahimi Mohammad Rahim (IRI), walkover
Jose Navarro (USA) def. Hermensen Ballo Ballo (INA), 16-10
Hicham Mesbahi (MAR) def. Halil Ibrahim Turan (TUR), 17-11
Bogdan Dobrescu (ROM) def. Xiangzhong Yang (CHN), 12-3


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
CANOE/KAYAK
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

MEN C-1 SLALOM FINAL RESULTS
------------------------------

PLACE  ATHLETE                         COUNTRY                   POINTS
=====  =======                         =======                   ======
  1    Tony Estanguet                  France                    231.87
  2    Michal Martikan                 Slovakia                  233.76
  3    Juraj Mincik                    Slovakia                  234.22
  4    Emmanuel Brugvin                France                    238.42
  5    Stefan Pfannmoeller             Germany                   239.72
  6    Soeren Kaufmann                 Germany                   240.18
  7    Simeon Hocevar                  Slovenia                  240.64
  8    Stuart McIntosh                 Britain                   243.61
  9    Robin Bell                      Australia                 244.48
 10    Danko Herceg                    Croatia                   248.77
 11    Krzysztof Bieryt                Poland                    253.23
 12    David Hearn                     United States             258.57

WOMEN K-1 SLALOM FINAL RESULTS
--------------------------------

PLACE  ATHLETE                         COUNTRY                   POINTS
=====  =======                         =======                   ======
  1    Stepanka Hilgertova             Czech Republic            247.04
  2    Brigitte Guibal                 France                    251.88
  3    Anne-Lise Bardet                France                    254.77
  4    Elena Kaliska                   Slovakia                  255.95
  5    Irena Pavelkova                 Czech Republic            256.11
  6    Mandy Planert                   Germany                   257.85
  7    Rebecca Giddens                 United States             258.69
  8    Danielle Woodward               Australia                 261.89
  9    Sandra Friedli                  Switzerland               262.30
 10    Susanne Hirt                    Germany                   266.01
 11    Gabriela Stacherova             Slovakia                  268.63
 12    Laura Blakeman                  Britain                   273.71
 13    Margaret Langford               Canada                    274.14
 14    Maria Eizmendi                  Spain                     276.55
 15    Violetta Oblinger-Peters        Austria                   282.29


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
CYCLING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

WOMEN INDIVIDUAL PURSUIT FINAL RESULTS
----------------------------------------

PLACE  ATHLETE                         COUNTRY                     TIME
=====  =======                         =======                     ====
  1    Leontien Zijlaard               Netherlands             3:33.360
  2    Marion Clignet                  France                  3:38.751
  3    Yvonne McGregor                 Britain                 3:38.850
  4    Sarah Ulmer                     New Zealand             3:38.930

WOMEN INDIVIDUAL PURSUIT FINAL RESULTS
----------------------------------------

PLACE  ATHLETE                         COUNTRY                     TIME
=====  =======                         =======                     ====
  1    Leontien Zijlaard               Netherlands             3:33.360
  2    Marion Clignet                  France                  3:38.751
  3    Yvonne McGregor                 Britain                 3:38.850
  4    Sarah Ulmer                     New Zealand             3:38.930


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
GYMNASTICS
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

MEN TEAM FINAL RESULTS
------------------------

PLACE  COUNTRY                             POINTS
=====  =======                             ======
  1    China                              231.919
  2    Ukraine                            230.306
  3    Russia                             230.019
  4    Japan                              229.857
  5    United States                      228.983
  6    Romania                            227.543


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
MEN'S TEAM HANDBALL 
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Korea 24, Germany 24
France 20, Tunisia 17
Yugoslavia 25, Egypt 22
Spain 39, Australia 23
Russia 31, Cuba 26
Sweden 32, Slovenia 30


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
SHOOTING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

MEN AIR RIFLE FINAL RESULTS
-----------------------------

PLACE  ATHLETE                         COUNTRY                   POINTS
=====  =======                         =======                   ======
  1    Yalin Cai                       China                      696.4
  2    Artem Khadjibekov               Russia                     695.1
  3    Evgueni Aleinikov               Russia                     693.8
  4    Anatoly Klimenko                Belarus                    693.4
  5    Jason Parker                    United States              693.1
  6    Nedzad Fazlija                  Bosnia & Herzegovina       692.7
  7    Leif Steinar Rolland            Norway                     692.2
  8    Artur Aivazian                  Ukraine                    692.0

MEN AIR RIFLE FINAL RESULTS
-----------------------------

PLACE  ATHLETE                         COUNTRY                   POINTS
=====  =======                         =======                   ======
  1    Yalin Cai                       China                      696.4
  2    Artem Khadjibekov               Russia                     695.1
  3    Evgueni Aleinikov               Russia                     693.8
  4    Anatoly Klimenko                Belarus                    693.4
  5    Jason Parker                    United States              693.1
  6    Nedzad Fazlija                  Bosnia & Herzegovina       692.7
  7    Leif Steinar Rolland            Norway                     692.2
  8    Artur Aivazian                  Ukraine                    692.0


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
SWIMMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

WOMEN 100 METER BACKSTROKE FINAL RESULTS
------------------------------------------

PLACE  ATHLETE                         COUNTRY                     TIME
=====  =======                         =======                     ====
  1    Diana Mocanu                    Romania                  1:00.21
  2    Mai Nakamura                    Japan                    1:00.55
  3    Nina Zhivanevskaya              Spain                    1:00.89
  4    Roxana Maracineanu              France                   1:01.10
  5    Noriko Inada                    Japan                    1:01.14
  6    BJ Bedford                      United States            1:01.47
  7    Dyana Calub                     Australia                1:01.61
  8    Louise Ornstedt                 Denmark                  1:02.02

WOMEN 100 METER BREASTSTROKE FINAL RESULTS
--------------------------------------------

PLACE  ATHLETE                         COUNTRY                     TIME
=====  =======                         =======                     ====
  1    Megan Quann                     United States            1:07.05
  2    Leisel Jones                    Australia                1:07.49
  3    Penny Heyns                     South Africa             1:07.55
  4    Sarah Poewe                     South Africa             1:07.85
  5    Agnes Kovacs                    Hungary                  1:08.09
  6    Masami Tanaka                   Japan                    1:08.37
  7    Tarnee White                    Australia                1:09.09
  8    Sylvia Gerasch                  Germany                  1:09.86

MEN 100 METER BACKSTROKE FINAL RESULTS
----------------------------------------

PLACE  ATHLETE                         COUNTRY                     TIME
=====  =======                         =======                     ====
  1    Lenny Krayzelburg               United States              53.72
  2    Matthew Welsh                   Australia                  54.67
  3    Stev Theloke                    Germany                    54.82
  4    Josh Watson                     Australia                  55.01
  5    Bartosz Kizierowski             Poland                     55.04
  6    Neil Walker                     United States              55.14
  7    Steffen Driesen                 Germany                    55.27
  8    Eithan Urbach                   Israel                     55.74

MEN 200 METER FREESTYLE FINAL RESULTS
---------------------------------------

PLACE  ATHLETE                         COUNTRY                     TIME
=====  =======                         =======                     ====
  1    Pieter Hoogenband               Netherlands              1:45.35
  2    Ian Thorpe                      Australia                1:45.83
  3    Massimiliano Rosolino           Italy                    1:46.65
  4    Josh Davis                      United States            1:46.73
  5    Paul Palmer                     Britain                  1:47.95
  6    James Salter                    Britain                  1:48.74
  7    Rick Say                        Canada                   1:48.76
  8    Grant Hackett                   Australia                1:49.46


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 
MEN'S BEACH VOLLEYBALL  
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Oliver Stamm/Nikolas Berger (AUT) def.
Maurizio Pimponi/Andrea Raffaelli (ITA), 15-9

Matt Grinlaubs/Joshua Slack (AUS) def.
Mariano Baracetti/Jose Luis Abrantes Salema (ARG), 15-2

Robert Heidger Jr./Kevin Wong (USA) def.
Jean-Philippe Jodard/Christian Penigaud (FRA), 15-2

Lee Zahner/Julien Prosser (AUS) def.
Jan Kvalheim/Bjorn Maaseide (NOR), 15-12


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 
WOMEN'S BEACH VOLLEYBALL  
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Elimination Round
-----------------

Daniela Gattelli/Lucilla Perrotta (ITA) def.
Yukiko Ishizaka/Chie Seike (JPN), 15-5

Zi Xiong/Rong Chi (CHN) def.
Hilda Gaxiola Alvarez/Maria Teresa Galindo Mata (MEX), 16-14

Effrosyni Sfyri/Vasiliki Karadassiou (GRE) def.
Martina Hudcova/Tereza Tobiasova (CZE), 15-6

Danja Musch/Maike Friedrichsen (GER) def.
Tholen Huygens/Annette Sarah Stratton (AUS), 15-9

Daniela Gattelli/Lucilla Perrotta (ITA) def.
Zi Xiong/Rong Chi (CHN), 15-9

Danja Musch/Maike Friedrichsen (GER) def.
Sfyri Effrosyni/Vasiliki Karadassiou (GRE), 15-7


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
WOMEN'S VOLLEYBALL 
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Italy def. Peru, 25-17, 25-20, 25-20
Croatia def. China, 25-23, 26-28, 25-20, 25-15
Korea def. Germany 25-16, 25-21, 25-22   
United States def. Kenya, 25-16, 25-6, 25-16
Brazil def. Australia, 25-13, 25-18, 25-17
Russia def. Cuba, 20-25, 25-21, 21-25, 25-12, 15-13
  

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
WEIGHTLIFTING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

WOMEN LIGHTWEIGHT FINAL RESULTS
---------------------------------

PLACE  ATHLETE                         COUNTRY             TOTAL POUNDS
=====  =======                         =======             ============
  1    Soraya Mendivil                 Mexico                       492
  2    Song Hui Ri                     North Korea                  486
  3    Khassaraporn Suta               Thailand                     464
  4    Maryse Turcotte                 Canada                       453
  5    Aleksandra Klejnowska           Poland                       448
  6    Moe Nwe Khin                    Myanmar                      442
  7    Nataliya Shakun                 Ukraine                      436
  8    Anna Batsiushko                 Belarus                      436
  9    Dagmar Danekova                 Slovakia                     414
 10    Natasha Barker                  Australia                    398
 11    Ingeborg Marx                   Belgium                      392
 12    Meagan Warthold                 Australia                    387
 13    Sophia Vandagne                 Seychelles                   353
 14    Leila Lasouani                  Algeria                      315
 15    Melissa Lynn Fejeran            Guam                         293

WOMEN FEATHERWEIGHT FINAL RESULTS
-----------------------------------

PLACE  ATHLETE                         COUNTRY             TOTAL POUNDS
=====  =======                         =======             ============
  1    Xia Yang                        China                        497
  2    Feng-Ying Li                    Chinese Taipei               470
  3    Winarni Binti Slamet            Indonesia                    448
  4    Franca Gbodo                    Nigeria                      431
  5    Swe Swe Win                     Myanmar                      431
  6    Thing Baijan Chanu              India                        431
  7    Mari Nakaga                     Japan                        403
  8    Marioara Munteanu               Romania                      398
  9    Karla Beaumont                  Venezuela                    387
 10    Tarana Abbasova                 Azerbaijan                   365