SPORT INDEX


SEARCH 2000 Games


 September 21 Schedule (All times EDT)
Time
 Sport
 Event
12 am
Women's Half-Heavyweight 78kg 1st Round, Women's Half-Heavyweight 78kg 2nd Round, Women's Half-Heavyweight 78kg 3rd Round, Men's Half-Heavyweight 100kg 1st Round, Men's Half-Heavyweight 100kg 2nd Round, Men's Half-Heavyweight 100kg 3rd Round
12 am
Men's Singles Second Round, Women's Singles Third Round
2:30 am
Men's Individual Sabre Semifinals, Men's Individual Sabre Bronze Medal Men's Individual Sabre Gold Medal Women's Individual Foil Semifinals Women's Individual Foil Bronze Medal Women's Individual Foil Gold Medal
2:30 am
Women's Team Preliminaries (2 Games)
2:30 am
Men's Keirin First Round, Women's Points Race Final Men's Keirin Repechage Men's Keirin Second Round Men's Madison Final Men's Keirin Final
3:30 am
Women's Preliminaries (2 Matches)
3:30 am
Men's Preliminaries (2 Matches)
4 am
Women's Ind. All-Around Final (Art)
4 am
Men's 50m Freestyle Semifinals, Women's 200m Breaststroke Final Men's 200m Backstroke Final Women's 200m Backstroke Semifinals Men's 100m Butterfly Semifinals Women's 100m Freestyle Final Men's 200m Individual Medley Final
4 am
Men's Singles Second Round, Women's Singles Second Round
4:30 am
Men's Doubles Bronze Medal Match, Men's Doubles Gold Medal Match
4:30 am
Men's Preliminaries (2 Games)
4:30 am
Men's Bantamweight 54kg Round 2, Men's Welterweight 67kg Round 2, Men's Heavyweight 91kg Round 1
4:30 am
Women's Preliminaries (2 Matches)
5 am
Men's Doubles Quarterfinals, Women's Doubles Semifinals
5:30 am
Men's Half-Heavyweight 100kg Repechage, Men's Half-Heavyweight 100kg Semifinals Men's Half-Heavyweight 100kg Bronze Medal, Men's Half-Heavyweight 100kg Final, Women's Half-Heavyweight 78kg Semifinals, Women's Half-Heavyweight 78kg Repechage, Women's Half-Heavyweight 78kg Bronze Medal, Women's Half-Heavyweight 78kg Final
5:30 pm
Men's Quadruple Sculls Semis, Men's Lightweight Double Sculls Semis, Men's Lightweight Coxless Four Semis, Women's Lightweight Double Sculls Semis, Women's Single Sculls Classification, Men's Single Sculls Classification, Women's Coxless Pairs Classification, Men's Coxless Pair Classification, Women's Double Sculls Classification, Men's Double Sculls Classification, Men's Coxless Four Classification
6 pm
Men's Team 1/8 Eliminations, Men's Team Quarterfinals
6 pm
Men's 1/8 Finals
6 pm
Women's 25m Sport Pistol Qualification, Men's 10m Running Target Qualification, Men's Skeet Qualification, Women's 25m Sport Pistol Final, Men's 10m Running Target Final
6:30 pm
Men's Team Foil Preliminaries, Men's Team Foil Classifications, Men's Team Foil Quarterfinals, Men's Team Foil Semifinals
6:30 pm
Men's Preliminaries (2 Matches)
7 pm
Women's 800m Round 1, Men's Javelin Throw Qualifying Round, Men's 400m Round 1, Women's 100m Round 1, Men's 20km Walk Final, Men's Shot Put Qualifying Round, Men's 100m Round 1
7 pm
Women's 50m Freestyle Heats, Men's 1500m Freestyle Heats, Women's 4 x 100m Medley Relay Heats, Men's 4 x 100m Medley Relay Heats
7 pm
Men's Singles Third Round, Women's Singles Quarterfinals
7 pm
Women's Preliminaries (2 Matches)
7:30 pm
Women's Team Preliminaries (2 Games)
7:30 pm
Group B: Men's 77kg Snatch Men's 77kg Clean and Jerk
7:30 pm
Individual 3-Day Event Jumping - Final
8 pm
Men's Singles Second Round, Women's Singles Third Round, Men's Doubles First Round, Women's Doubles First Round
8:30 pm
Men's Team Preliminaries
9 pm
Men's Sailboard (Mistral) Fleet, Women's Sailboard (Mistral) Fleet, Open High Performance Dinghy (49er) Fleet, Men's Double Handed Dinghy (470) Fleet, Women's Double Handed Dinghy (470) Fleet, Open Multihull (Tornado) Fleet
9:30 pm
Men's Team Preliminaries
9:30 pm
Women's Preliminaries (2 Matches)
10 pm
Men's Light Flyweight 48kg Round 2, Men's Lightweight 60kg Round 2, Men's Middleweight 75kg Round 2
10 pm
Women's Semifinals
10:30 pm
Women's Preliminaries (2 Matches)
11 pm
Men's Team Semifinals, Men's Team Bronze Medal Match, Men's Team Gold Medal Match
11 pm
Women's Doubles Semifinals, Women's Singles Bronze Medal Match
11 pm
Women's 10m Platform Preliminaries
11:30 pm
Women's Preliminaries (2 Games)
11:30 pm
Men's 1/8 Finals
11:30 pm
Men's Preliminaries (2 Matches)
11:30 pm
Group A: Women's 75+kg Snatch, Women's 75+kg Clean and Jerk - Finals


       Schedule by Date

  SEPT. 13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30 
OCT. 1