SPORT INDEX


SEARCH 2000 Games


 September 22 Schedule (All times EDT)
Time
 Sport
 Event
12 am
Women's Heavyweight 78+kg First Round, Women's Heavyweight 78+kg Second Round, Women's Heavyweight 78+kg Third Round, Men's Heavyweight +100kg First Round, Men's Heavyweight +100kg Second Round, Men's Heavyweight +100kg Third Round
12 am
Men's Doubles Semifinals
2:30 am
Men's Team Foil Bronze Medal Match, Men's Team Foil Gold Medal Match
2:30 am
Women's Team Preliminaries (2 Games)
3 am
Men's High Jump Qualifying Round, Women's 400m Round 1, Men's Shot Put Final, Women's Triple Jump Qualifying Round, Women's 100m Round 2, Men's 100m Round 2, Women's 5000m Round 1, Men's 10000m Round 1
3 am
Women's Classifications, Women's Semifinals
3:30 am
Men's Team Preliminaries
3:30 am
Women's Preliminaries (2 Matches)
3:30 am
Women's Preliminaries (2 Matches)
3:30 am
Group A: Men's 77kg Snatch, Men's 77kg Clean and Jerk - Finals
4 am
(Tra) Women's Qualification, Women's Final
4 am
Women's 200m Backstroke Final, Men's 100m Butterfly Final, Women's 800m Freestyle Final, Men's 50m Freestyle Final, Women's 50m Freestyle Semifinals
4 am
Men's Singles Second Round, Women's Singles Third Round
4:30 am
Men's Team Preliminaries
4:30 am
Men's Singles Semifinals, Women's Singles Gold Medal Match
4:30 am
Men's Light Flyweight 48kg Round 2, Men's Lightweight 60kg Round 2, Men's Middleweight 75kg Round 2
5:30 am
Men's Heavyweight 100+kg Final Repechage, Men's Heavyweight 100+kg Semifinals, Men's Heavyweight 100+kg Bronze Medal Match, Men's Heavyweight 100+kg Final, Women's Heavyweight +78kg Final Repechage, Women's Heavyweight +78kg Semifinals, Women's Heavyweight +78kg Bronze Medal Match, Women's Heavyweight +78kg Final
5:30 pm
Women's Single Sculls Finals, Men's Single Sculls Finals Women's Coxless Pair Finals, Men's Coxless Pair Finals, Women's Double Sculls Finals, Men's Double Sculls Finals, Men's Coxless Four Finals, Women's Lightweight Double Sculls Class, Men's Lightweight Double Sculls Class, Men's Lightweight Coxless Four Class, Women's Quadruple Sculls Class, Men's Quadruple Sculls Class, Men's Eight Class
6 pm
Women's Quarterfinals
6 pm
Men's 50m Free Rifle 3x40 Qual., Men's Skeet Qual., Men's 50m Free Rifle Final Men's Skeet Final
6:30 pm
Men's Preliminaries (2 Games)
6:30 pm
Women's Team Foil Preliminaries, Women's Team Foil Classifications, Women's Team Foil Quarterfinals, Women's Team Foil Semifinals
6:30 pm
Men's Preliminaries (3 Games)
7 pm
Women's Heptathlon 100m Hurdles, Men's Hammer Throw Qualifying Round, Men's 800m Round 1, Women's Heptathlon High Jump
7 pm
Men's Singles Quarterfinals
7 pm
Men's Preliminaries (2 Matches)
7:30 pm
Women's Team Preliminaries (2 Games)
8 pm
Men's Singles Third Round, Women's Singles Third Round Men's Doubles Second Round, Women's Doubles Second Round
8:30 pm
Men's Team Preliminaries
9 pm
Open Single Handed Dinghy (Laser) Fleet, Men's Single Handed Dinghy (Finn) Fleet, Open Double Handed Keelboat (Star) Fleet, Women's Single Handed Dinghy (Europe) Fleet, Open High Performance Dinghy (49er) Fleet, Open Three Person Keelboat (Soling) Round Robin
9:30 pm
Men's Team Preliminaries
9:30 pm
Men's Preliminaries (2 Matches)
10 pm
Men's Featherweight 57kg Round 2, Men's Light Middleweight 71kg Round 2, Men's Super Heavyweight +91kg Round 1
10:30 pm
Mountain Women's Cross Country
10:30 pm
Men's Preliminaries (2 Matches)
11 pm
Women's Doubles Bronze Medal Match, Men's Singles Bronze Medal Match
11:30 pm
Men's Preliminaries (2 Games)
11:30 pm
Women's Semifinals
11:30 pm
Women's Preliminaries (2 Matches)
11:30 pm
Group B: Men's 85kg Snatch Men's 85kg Clean and Jerk


       Schedule by Date

  SEPT. 13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30 
OCT. 1