SPORT INDEX


SEARCH 2000 Games


 September 26 Schedule (All times EDT)
Time
 Sport
 Event
2:00 am
Greco-Roman 54kg Bronze Medal Match, Greco-Roman 63kg Bronze Medal Match, Greco-Roman 76kg Bronze Medal Match, Greco-Roman 97kg Bronze Medal Match, Greco-Roman 54kg Gold Medal Match, Greco-Roman 63kg Gold Medal Match, Greco-Roman 76kg Gold Medal Match, Greco-Roman 97kg Gold Medal Match
3:30 am
Men's Preliminaries (2 Matches)
3:30 am
Women's Quarterfinals (2 Matches)
3:30 am
Group A: Men's 105+kg Snatch, Men's 105+kg Clean and Jerk - Finals
4:00 am
Men's 3m Springboard Final
4:15 am
Men's Preliminaries (2 Games)
4:30 am
Men's Team Semifinals
4:30 am
Men's Light Flyweight 48kg Quarters, Men's Bantamweight 54kg Quarters, Men's Lightweight 60kg Quarters, Men's Welterweight 67kg Quarters, Men's Middleweight 75kg Quarters, Men's Heavyweight 91kg Quarters
4:30 am
Men's Quarterfinals (2 Matches)
4:30 am
Women's Team Grand Final (Gold Medal)
5:00 am
Men's Semifinals
5:00 am
Men's Semifinals
5:30 pm
Men's K1 500m Sprint Heats, Men's C1 500m Sprint Heats, Women's K1 500m Sprint Heats, Men's K2 500m Sprint Heats, Men's C2 500m Sprint Heats, Women's K2 500m Sprint Heats
5:30 pm
Women's Classifications, Women's Medal Pool, Women's Classifications
6 pm
Men's less than 58kg Preliminary Round, Women's less than 49kg Preliminary Round
6:30 pm
Greco-Roman 58kg Quarterfinal, Greco-Roman 69kg Quarterfinal, Greco-Roman 85kg Quarterfinal, Greco-Roman 130kg Quarterfinal, Greco-Roman 58kg Semifinal, Greco-Roman 69kg Semifinal, Greco-Roman 85kg Semifinal, Greco-Roman 130kg Semifinal, Greco-Roman 58kg Final 5-6, Greco-Roman 69kg Final 5-6, Greco-Roman 85kg Final 5-6, Greco-Roman 130kg Final 5-6
6:30 pm
Men's Preliminaries (2 Games)
7 pm
Men's Decathlon 100m, Women's 200m Round 1, Men's Decathlon Long Jump, Men's 200m Round 1, Women's 1500m Round 1, Men's Decathlon Shot Put, Women's 10000m Round 1, Women's Hammer Throw Qualifying Round, Men's 3000m Steeplechase Round 1
7 pm
Men's Road Race
7 pm
Women's 3m Springboard Preliminaries
7 pm
Team Dressage Grand Prix
7 pm
Women's Classifications (2 Matches)
8 pm
Men's Singles Bronze Medal Match, Women's Singles Gold Medal Match, Men's Doubles Gold Medal Match, Women's Doubles Bronze Medal Match
9 pm
Men's Single Handed Dinghy (Finn) Fleet, Open Double Handed Keelboat (Star) Fleet, Men's Double Handed Dinghy (470) Fleet, Women's Double Handed Dinghy (470) Fleet, Open Three Person Keelboat (Soling) Quarters
9:30 pm
Men's Team Bronze Medal Match
9:30 pm
Men's Quarterfinals (2 Matches)
10 pm
Men's Flyweight 51kg Quarters, Men's Featherweight 57kg Quarters, Men's Light Welterweight 63.5kg Quarters, Men's Light Middleweight 71kg Quarters, Men's Light Heavyweight 81kg Quarters, Men's Super Heavyweight +91kg Quarters
11:30 pm
Women's less than 49kg Prelim Round, Men's less than 58kg Prelim Round,Women's less than 49kg Repechage, Men's less than 58kg Repechage
11:30 pm
Men's Preliminaries (2 Games)


       Schedule by Date

  SEPT. 13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30 
OCT. 1