SPORT INDEX


SEARCH 2000 Games


 September 27 Schedule (All times EDT)
Time
 Sport
 Event
12 am
Women's Quarterfinals (2 Games)
1:30 am
Women's Medal Pool (2 Matches), Men's Classifications
2 am
Men's Decathlon High Jump, Women's 100m Hurdles Semifinals, Women's 200m Round 2, Men's 200m Round 2, Men's Pole Vault Qualifying Round, Men's 400m Hurdles Final, Men's 800m Final, Women's Discus Throw Final, Women's 100m Hurdles Final, Men's 5000m Round 1, Men's Decathlon 400m, Men's 1500m Semifinals, Women's 400m Hurdles Final, Women's Long Jump Qualifying Round, Women's Shot Put Qualifying Round
2 am
Greco-Roman 58kg Bronze Medal Match, Greco-Roman 69kg Bronze Medal Match, Greco-Roman 85kg Bronze Medal Match, Greco-Roman 130kg Bronze Medal Match, Greco-Roman 58kg Gold Medal Match, Greco-Roman 69kg Gold Medal Match, Greco-Roman 85kg Gold Medal Match, Greco-Roman 130kg Gold Medal Match
3:30 am
Men's Quarterfinals (2 Matches)
3:30 am
Men's Quarterfinals (2 Matches)
4:15 am
Men's Preliminaries (2 Games)
4:30 am
Men's Team Gold Medal Match
4:30 am
Men's Flyweight 51kg Quarters, Men's Featherweight 57kg Quarters, Men's Light Welterweight 63.5kg Quarters, Men's Light Middleweight 71kg Quarters, Men's Light Heavyweight 81kg Quarters, Men's Super Heavyweight +91kg Quarters
4:30 am
Women's less than 49kg Repechage, Men's less than 58kg Repechage, Women's less than 49kg Bronze Medal Match, Men's less than 58kg Bronze Medal Match, Women's less than 49kg Final, Men's less than 58kg Final
5 am
Women's Quarterfinals (2 Games)
5 am
Women's 3m Springboard Semifinals
5:30 pm
Team Jumping Final,Individual Jumping Qualifying
6 pm
Men's K1 1000m Sprint Semifinals, Men's C1 1000m Sprint Semifinals, Women's K4 500m Sprint Semifinals, Men's K2 1000m Sprint Semifinals, Men's C2 1000m Sprint Semifinals, Men's K4 1000m Sprint Semifinals
6 pm
Men's Classifications (2 Matches), Men's Semifinals
6 pm
Women's 49kg - 57kg Preliminary Round, Men's 58kg - 68kg Preliminary Round
6:30 pm
Freestyle 54kg Pool Elimination, Freestyle 63kg Pool Elimination, Freestyle 76kg Pool Elimination, Freestyle 97kg Pool Elimination
7 pm
Men's Decathlon 110m Hurdles, Women's 20km Walk Fina,l Women's High Jump Qualifying Round, Men's Decathlon Discus Throw
7 pm
Women's 10m Platform Synchronized Final, Men's 3m Springboard Synchronized Final
7 pm
Men's Classifications (2 Matches)
9 pm
Men's Single Handed Dinghy (Finn) Fleet, Open Double Handed Keelboat (Star) Fleet, Women's Single Handed Dinghy (Europe) Fleet, Open Single Handed Dinghy (Laser) Fleet
9:30 pm
Women's Classifications, Women's Quarterfinals (2 Matches)
9:30 pm
Women's Classifications (2 Matches)
10 pm
Men's Singles Gold Medal Match, Women's Doubles Gold Medal Match
11:30 pm
Women's 49kg - 57kg Preliminary Round, Men's 58kg - 68kg Preliminary Round, Women's 49kg - 57kg Repechage, Men's 58kg - 68kg Repechage


       Schedule by Date

  SEPT. 13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30 
OCT. 1