SPORT INDEX


SEARCH 2000 Games


 September 28 Schedule (All times EDT)
Time
 Sport
 Event
12 am
Men's Quarterfinals (2 Games)
12:30 am
Men's Decathlon Pole Vault, Women's Shot Put Final, Women's 200m Semifinals, Men's 200m Semifinals, Men's Decathlon Javelin Throw, Women's 1500m Semifinals, Men's Long Jump Final, Women's 200m Final, Men's 200m Final, Men's Decathlon 1500m (final event)
12:30 am
(Rhy) Women's Group Competition Qualification
1 am
Team Technical Routine
2 am
Women's Bronze Medal Match, Women's Gold Medal Match
2:30 am
Men's Classifications, Men's Semifinals
3:30 am
Women's Semifinals (2 Matches)
4:30 am
Men's Light Flyweight 48kg Semifinals, Men's Bantamweight 54kg Semifinals, Men's Lightweight 60kg Semifinals, Men's Welterweight 67kg Semifinals, Men's Middleweight 75kg Semifinals, Men's Heavyweight 91kg Semifinals
4:30 am
(Rhy) Women's Individual All-Around Qual.
4:30 am
Women's Quarterfinals (2 Matches)
4:30 am
Women's 49kg - 57kg Repechage, Men's 58kg - 68kg Repechage, Women's 49kg - 57kg Bronze Medal Match, Men's 58kg - 68kg Bronze Medal Match, Women's 49kg - 57kg Final, Men's 58kg - 68kg Final
5 am
Men's Quarterfinals (2 Games)
5 am
Women's 3m Springboard Final
6:00 pm
Men's K1 500m Sprint Semifinals, Men's C1 500m Sprint Semifinals, Women's K1 500m Sprint Semifinals, Men's K2 500m Sprint Semifinals, Men's C2 500m Sprint Semifinals, Women's K2 500m Sprint Semifinals
6:00 pm
Women's 57kg - 67kg Preliminary Round, Men's 68kg - 80kg Preliminary Round
6:30 pm
Women's Classifications (2 Games)
6:30 pm
Men's Classifications (2 Matches)
6:30 pm
Freestyle 54kg Quarterfinals, Freestyle 63kg Quarterfinals, Freestyle 76kg Quarterfinals, Freestyle 97kg Quarterfinals, Freestyle 58kg Pool Elimination, Freestyle 69kg Pool Elimination, Freestyle 85kg Pool Elimination, Freestyle 130kg Pool Elimination
6:30 pm
Men's Classifications (2 Games)
7:00 pm
Men's 10m Platform Preliminaries
7:00 pm
Individual Dressage Grand Prix Special
8:30 pm
Women's Javelin Throw Qualifying Round, Men's 4 x 100m Relay Round 1, Women's 4 x 100m Relay Round 1, Men's 4 x 400m Relay Round 1, Men's 50km Walk (start)
8:30 pm
Men's Classifications (2 Matches)
9:00 pm
Open Single Handed Dinghy (Laser) Fleet, Open Three Person Keelboat (Soling) Semis, Women's Single Handed Dinghy (Europe) Fleet
9:30 pm
Men's Classifications (2 Matches)
11:30 pm
Women's Semifinals (2 Games)
11:30 pm
Men's Semifinals (2 Matches)
11:30 pm
Women's 57kg - 67kg Preliminary Round, Men's 68kg - 80kg Preliminary Round, Women's 57kg - 67kg Repechage, Men's 68kg - 80kg Repechage
11:30 pm
Men's Quarterfinals (2 Games)


       Schedule by Date

  SEPT. 13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30 
OCT. 1