SPORT INDEX


SEARCH 2000 Games


 September 29 Schedule (All times EDT)
Time
 Sport
 Event
1:30 am
Team Free Routine Final
2:00 am
Freestyle 54kg Semifinals, Freestyle 63kg Semifinals, Freestyle 76kg Semifinals, Freestyle 97kg Semifinals, Freestyle 58kg Pool Elimination, Freestyle 69kg Pool Elimination, Freestyle 85kg Pool Elimination, Freestyle 130kg Pool Elimination
2:30 am
Women's Bronze Medal Game, Women's Gold Medal Game
3:00 am
Men's 50km Walk (finish), Men's Pole Vault Final, Women's Long Jump Final, Women's 4 x 100m Relay Semifinal, Men's 4 x 100m Relay Semifinal, Women's 4 x 400m Relay Round 1, Men's 4 x 400m Relay Semifinal, Women's Hammer Throw Final, Men's 1500m Final, Men's 3000m Steeplechase Final
3:30 am
Men's Semifinals (2 Matches)
4:15 am
Men's Quarterfinals (2 Games)
4:30 am
Men's Semifinals (2 Games)
4:30 am
Men's Flyweight 51kg Semifinals, Men's Featherweight 57kg Semifinals, Men's Light Welterweight 63.5kg Semifinals, Men's Light Middleweight 71kg Semifinals, Men's Light Heavyweight 81kg Semifinals, Men's Super Heavyweight +91kg Semifinals
4:30 am
Women's Individual All-Around Qual.
4:30 am
Women's Semifinals (2 Matches)
4:30 am
Women's 57kg - 67kg Repechage, Men's 68kg - 80kg Repechage, Women's 57kg - 67kg Bronze Medal Match, Men's 68kg - 80kg Bronze Medal Match, Women's 57kg - 67kg Final, Men's 68kg - 80kg Final
5:00 am
Men's 10m Platform Semifinals
5:00 am
Men's Bronze Medal Match
4:00 pm
Men's Shooting, 10m Air Pistol, Men's Fencing, Epee, Men's Swimming, 200m Freestyle, Men's Showjumping, 12 Jumps, Men's Running, 3km Cross Country
6:00 pm
Men's K1 1000m Sprint Final, Men's C1 1000m Sprint Final, Women's K4 500m Sprint Final, Men's K2 Sprint 1000m Final, Men's C2 1000m Sprint Final, Men's K4 1000m Sprint Final
6:00 pm
Women's Individual Time Trial, Men's Individual Time Trial
6:00 pm
Women's over 67kg Preliminary Round, Men's over 80kg Preliminary Round
6:30 pm
Women's Classifications (2 Matches)
6:30 pm
Freestyle 58kg Pool Elimination, Freestyle 69kg Pool Elimination, Freestyle 85kg Pool Elimination, Freestyle 130kg Pool Elimination, Freestyle 54kg Final 5-6, Freestyle 63kg Final 5-6, Freestyle 76kg Final 5-6, Freestyle 97kg Final 5-6
7:00 pm
Men's Classifications (2 Games)
8:00 pm
Individual Dressage Grand Prix Kur
8:30 pm
Men's Classifications (2 Matches)
9:00 pm
Men's Classifications (2 Games)
9:00 pm
Men's Gold Medal Match
9:00 pm
Men's Single Handed Dinghy (Finn) Fleet, Open Double Handed Keelboat (Star) Fleet, Open 3 Person Keelboat (Soling) Bronze Medal, Open 3 Person Keelboat (Soling) Gold Medal
9:30 pm
Women's Bronze Medal Match, Women's Gold Medal Match
10:00 pm
Men's Light Flyweight 48kg Final Bout, Men's Bantamweight 54kg Final Bout, Men's Lightweight 60kg Final Bout, Men's Welterweight 67kg Final Bout, Men's Middleweight 75kg Final Bout, Men's Heavyweight 91kg Final Bout
10:50 pm
Men's Showjumping, 12 Jumps, Men's Running, 3km Cross Country
11:30 pm
Men's Classifications (2 Matches)
11:30 pm
Women's over 67kg Preliminary Round, Men's over 80kg Preliminary Round, Women's over 67kg Repechage, Men's over 80kg Repechage
11:30 pm
Men's Semifinals (2 Games)


       Schedule by Date

  SEPT. 13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30 
OCT. 1