SPORT INDEX


SEARCH 2000 Games


What Canada did...

SEPT.
16 
17 
18 
19 
20 
21 
22 
23 
24 
25 
26 
27 
28 
29 
30 
OCT.
1

... on September 18, 2000

SYDNEY (CP) -- What Canada Did at the Olympics on Monday:

ARCHERY
Men's 70-metre individual: Rob Rusnov, Richmond Hill, lost 161-155 to Niklas Eriksson, Sweden, in first round.

BADMINTON
Women's doubles: Milaine Cloutier, Granby, Que., and Robbyn Hermitage, Kitchener, Ont., def. Rhonda Cator and Amanda Hardy, Australia, 15-13, 15-6 in first round.

BASKETBALL
Women: Canada def. Senegal 62-41, moving to 1-1 in preliminary round.

BOXING
Middleweight (75-kg): Donald Orr, Victoria, lost first-round match to Jitender Kumar, Indonesia, referee stopped contest, 1:59 of third round.

CANOE-KAYAK
Women's K-1: Margaret Langford, Lions Bay, B.C., finished 13th in final.

CYCLING
Women's sprint: Tanya Dubnicoff, Winnipeg, placed third among 12 rivals in qualifying, advanced to quarter-finals.

JUDO
Women's lightweight (57-kg): Michelle Buckingham, Ottawa, lost in second-chance repechage, eliminated.

ROWING
Men's lightweight four: Chris Davidson, Oakville, Ont.; Jon Beare, Toronto; Iain Brambell, Brentwood Bay, B.C.; Gavin Hassett, Victoria, finished second to France in heat, advanced to semifinals.
Men's eight: Michael Belenkie, Calgary; Bryan Donnelly, Calgary; Matt Swick, St. Catharines, Ont.; Tom Herschmiller, Comox, B.C.; Lawrence Varga, Nanoose Bay, B.C.; Morgan Crooks, Lethbridge, Alta.; David Calder, Victoria; Adam Parfitt, Victoria, and Chris Taylor, St. Catharines, Ont.), finished third in heat, dropped to second-change repechage.
Women's lightweight double sculls: Tracy Duncan, Saskatoon, and Fiona Milne, Niagara-on-the-Lake, Ont., were fourth in heat, dropped to repechage.
Women's eight: Heather McDermid, Calgary; Heather Davis, Vancouver; Dorota Urbaniak, Toronto; Theresa Luke, 100 Mile House, B.C.; Emma Robinson, Winnipeg; Alison Korn, Nepean, Ont.; Laryssa Biesenthal, Walkerton, Ont.; Buffy Alexander, St. Catharines, and Lesley Thompson, London, Ont., were second in heat, dropped to repechage.

SAILING
Women's Mistral (board): Caroll-Ann Alie, Gracefield, Que., was 18th after three races.
Men's soling: Bill and Matt Abbott, both Sarnia, Ont., and Brad Boston, Point Edward, Ont., were ninth after two races.

SHOOTING
Men's 10-metre air pistol: Wayne Sorensen, Calgary, finished tied for 18th in qualifying; failed to advance to final.
Women's trap: Sue Nattrass, Edmonton, was ninth in qualifying, failed to advanced; Cynthia Meyer, Bowen Island, B.C., finished in a tie for 10th, did not advance.

SOFTBALL
Women: Canada lost 3-2 to New Zealand in 10 innings of women's preliminary round, dropping to 0-2.

SWIMMING
Men's 200-metre freestyle: Rick Say, Salmon Arm, B.C., was seventh in final.
Men's 200-metre butterfly: Shamek Pietucha, Edmonton, was eighth in heat, eliminated.
Women's 200-metre freestyle: Jessica Deglau, Vancouver, finished sixth in heat, eliminated; Laura Nicholls, Waterloo, Ont., was seventh in heat, eliminated.
Women's 200-metre individual medley: Joanne Malar, Hamilton, finished second in semifinal heat, advanced to final; Marianne Limpert, Fredericton, was third in semifinal heat, advanced.

TABLE TENNIS
Men's singles: Johnny Huang, Toronto, def. Renier Sosa, Cuba, 21-16, 21-12, 21-12 in Group D round-robin play; Kurt Liu, Toronto, lost 21-16, 21-16, 21-13 to Hugo Hoyama, Brazil, in Group H round-robin play, then lost 21-15, 21-9, 19-21 21-15 to Yuk Cheung, Hong Kong.
Women's doubles: Lijuan Geng, Ottawa, and Marie-Christine Roussy, Le-Gardeur, Que., lost to Miao Miao and Shirley Zhou, Australia, 21-12, 18-21, 21-17 in Group A round-robin play; then lost to Judith Herczig and Jia Liu, Austria, 12-21, 21-10, 21-18.
Mixed doubles: Xiao Xiao Wang, Edmonton, and Chris Xu, Vancouver, lost to Gae Jun Chang and Michelle Do, U.S., 15-21, 21-14, 22-20 in round-robin Group B play, then lost to Qianhong Gotsch and Jie Schoepp, Germany, 21-11, 21-16.

WATER POLO
Women: Canada def. Kazakhstan 10-3 in round-robin play for one win and two ties in three games.

WEIGHTLIFTING
Women's 58-kg: Maryse Turcotte, Brossard, Que., finished fourth in final.



 Sport by Sport
PARALYMPICS
Purdy's golden moment
WRESTLING
IOC strips gold medal
TENNIS
Nestor's golden win hits home
BOXING
Harrison starts in Britain
WEIGHTLIFTING
Bulgarian coach resigns
TRACK & FIELD
Student suspended for e-mail threats
CANOE/KAYAK
Bridesmaid Brunet
PENTATHLON
Brit wins women's modern pentathlon
TRIATHLON
Simon's our man
BASKETBALL
Dream Team hangs on for another gold
WATER POLO
Hungary destroys Russia in title game
GYMNASTICS
Barsukova wins rhythmic gold in an upset
EQUESTRIAN
Wind dashes Millar's medal hopes
VOLLEYBALL
Yugoslavia beats Russia for gold
DIVING
Despatie arrives early
FIELD HOCKEY
Netherlands retains Olympic title
TAEKWONDO
Bosshart wins bronze in taekwondo
SYNCHRO
Ironic performance wins bronze
SAILING
Clarke retires after finishing 17th