SPORT INDEX


SEARCH 2000 Games


What Canada did...

SEPT.
16 
17 
18 
19 
20 
21 
22 
23 
24 
25 
26 
27 
28 
29 
30 
OCT.
1

... on September 20, 2000

SYDNEY (CP) -- What Canada Did at the Olympics on Wednesday:

BASKETBALL
Women: Canada lost 70-58 to France in round-robin play, dropping to 1-2 record.

BOXING
Light welterweight (63.5-kg): Mike Strange, Niagara Falls, Ont., lost 9-3 on points to Nurhan Suleymanoglu, Turkey, in opening-round bout.

CYCLING
Women's sprint: Tanya Dubnicoff, Winnipeg, finished seventh overall.
Men's 40-kilometre points race: Mike Walton, Vancouver, finished ninth in final.

EQUESTRIAN
Individual Three-Day Event: Wyn St. John, Vancouver, riding Oliver, was 30th after dressage test; Bruce Mandeville, New Westminster, B.C., on Larissa, was 33rd.

FIELD HOCKEY
Men: Canada lost 5-2 to the Netherlands, dropping to 0-2-1 in Pool A round-robin play.

JUDO
Men's middleweight (90-kg): Keith Morgan, Calgary, def. Robert Ivers, Australia, yusei-gachi, in Pool A first round; beat Rasul Salimov, Azerbaijan, ippon, in second round, and won by ippon over Jean Claude Raphael, Mauritius, in quarter-finals; lost to Mark Huizinga, Netherlands, by ippon, in semifinals, then lost by ippon to Rusian Mashurenko, Ukraine.

ROWING
Men's eight: Michael Belenkie, Calgary; Bryan Donnelly, Calgary; Matt Swick, St. Catharines, Ont.; Tom Herschmiller, Comox, B.C.; Lawrence Varga, Nanoose Bay, B.C.; Morgan Crooks, Lethbridge, Alta.; David Calder, Victoria; Adam Parfitt, Victoria, and Chris Taylor, St. Catharines), finished third in repechage heat, eliminated.
Women's eight: Heather McDermid, Calgary; Heather Davis, Vancouver; Dorota Urbaniak, Toronto; Theresa Luke, 100 Mile House, B.C.; Emma Robinson, Winnipeg; Alison Korn, Nepean, Ont.; Laryssa Biesenthal, Walkerton, Ont.; Buffy Alexander, St. Catharines, and Lesley Thompson, London, Ont., placed second in repechage heat, advanced to final.
Women's lightweight double sculls: Tracy Duncan, Saskatoon, and Fiona Milne, Niagara-on-the-Lake, Ont., finished second in repechage heat, advanced to final.

SAILING
Women's Europe: Beth Calkin, West Vancouver, B.C., was 10th overall after two races.
Women's Mistral (board): Caroll-Ann Alie, Gracefield, Que., was 18th overall after six races.
Men's Laser: Marty Essig, Carlisle, Ont., was 23rd overall after two races.
Men's Soling: Bill and Matt Abbott, Sarnia, Ont., and Brad Boston, Point Edward, Ont., were 13th overall after six races, eliminated from match racing competition.

SHOOTING
Women's 50-metre standard rifle 3 positions: Sharon Bowes, Waterloo, Ont., tied for 26th in final; Caroi Johnson, Campbell River, B.C., was 40th in final.

SOFTBALL
Women: Canada def. Italy 7-1 in round-robin play, raising record to 1-3.

SWIMMING
Men's 200-metre backstroke: Chris Renault, Calgary, finished sixth in semifinal heat, eliminated; Dustin Hersee, Vancouver, placed seventh in heat, eliminated.
Men's 200-metre individual medley: Curtis Myden, Calgary, finished sixth in semifinal heat, eliminated; Brian Johns, Richmond, B.C., was eighth in semifinal heat, eliminated.
Women's 100-metre freestyle: Laura Nicholls, Waterloo, finished seventh in semifinal heat, eliminated.
Women's 200-metre breaststroke: Christin Petelski, Victoria, was sixth in semifinal heat, eliminated.
Women's 800-metre freestyle relay: Marianne Limpert, Fredericton; Shannon Shakespeare, Winnipeg; Joanne Malar, Hamilton; Jessica Deglau, Vancouver, finished fifth in final.

TABLE TENNIS
Women's Singles: Lijuan Geng, Ottawa, def. Tamara Boros, Croatia, 18-21, 21-19, 21-23, 29-27, 21-14 in first round, advanced to second round.

TENNIS
Men's singles: Sebastien Lareau, Boucherville, Que., def. Michael Chang, U.S., 7-6 (8-6), 6-3 in first-round play.
Women's singles: Sonya Jeyaseelan, Toronto, lost 7-5, 6-2 to Sabine Applemans.

WATER POLO
Women: Canada lost 7-4 to Australia, dropping to 1-2-2 in round-robin play.

WEIGHTLIFTING
Men's 69-kg: Sebastien Groulx, Brossard, Que., finished seventh in Group B.



 Sport by Sport
PARALYMPICS
Purdy's golden moment
WRESTLING
IOC strips gold medal
TENNIS
Nestor's golden win hits home
BOXING
Harrison starts in Britain
WEIGHTLIFTING
Bulgarian coach resigns
TRACK & FIELD
Student suspended for e-mail threats
CANOE/KAYAK
Bridesmaid Brunet
PENTATHLON
Brit wins women's modern pentathlon
TRIATHLON
Simon's our man
BASKETBALL
Dream Team hangs on for another gold
WATER POLO
Hungary destroys Russia in title game
GYMNASTICS
Barsukova wins rhythmic gold in an upset
EQUESTRIAN
Wind dashes Millar's medal hopes
VOLLEYBALL
Yugoslavia beats Russia for gold
DIVING
Despatie arrives early
FIELD HOCKEY
Netherlands retains Olympic title
TAEKWONDO
Bosshart wins bronze in taekwondo
SYNCHRO
Ironic performance wins bronze
SAILING
Clarke retires after finishing 17th