SPORT INDEX


SEARCH 2000 Games


What Canada did...

SEPT.
16 
17 
18 
19 
20 
21 
22 
23 
24 
25 
26 
27 
28 
29 
30 
OCT.
1

... on September 22, 2000

SYDNEY (CP) -- What Canada Did at the Olympics on Friday:

 

 BASKETBALL

 Women: Canada lost 68-56 to Slovakia, dropping to 1-3 record in Pool A.

 

 BEACH VOLLEYBALL

 Men: John Child and Mark Heese, Toronto, advanced to the quarter-finals, defeating Mikhail Kouchnerev and Sergey Ermishin, Russia, 15-6; Jody Holden, Shelburne, N.S., and Conrad Leinemann, Kelowna, B.C., lost 15-6 to Joerg Ahmann and Axel Hager, Germany, in second round, eliminated.

 

 DIVING

 Women's platform: Anne Montminy, Pointe-Claire, Que., finished third in preliminaries, advanced to semifinals; Emilie Heymans, Greenfield Park, Que., was fourth, also advanced.

 

 EQUESTRIAN

 Individual Three-Day Event: Bruce Mandeville, riding Larissa, finished 22nd overall; Wyn St. John, Edmonton, withdrew on the final day and wasn't ranked.

 

 ROWING

 Men's lightweight fours: Iain Brambell, Victoria; Chris Davidson, Oakville, Ont.; Gavin Hassett, Victoria, and Jon Beare, Toronto, finished fourth in semifinal heat, eliminated.

 Women's lightweight double sculls: Fiona Milne, Niagara-on-the-Lake, Ont., and Tracy Duncan, Saskatoon, placed fifth in semifinal heat, eliminated.

 

 SAILING

 Women's Mistral Caroll-Ann Alie, Gracefield, Que., was 17th overall after 10 races.

 

 SHOOTING

 Women's 25-metre sporyt pistol: Kim Eagles, Maple Ridge, B.C., was 35th overall.

 Men's skeet: Jason Casell, Winnipeg, was tied for ninth after the first day of qualifying in the 125 targets event.

 

 SWIMMING

 Men's 100-metre butterfly: Michael Mintenko, Moose Jaw, Sask., finished in a fifth-place tie in final.

 Men's 400-metre individual medley: Chris Renaud, Calgary; Morgan Knabe, Calgary; Shamek Pistucha, Edmonton, and Yannick Lupien, Ste-Foy, Que., were third in heat, advanced to final.

 Men's 1,500-metre freestyle: Andrew Hurd, Oakville, Ont., finished seventh in heat, eliminated; Tim Peterson, Vancouver, was eighth, eliminated.

 Women's 50-metre freestyle: Nadine Rolland, Brossard, Que., placed seventh in heat, eliminated; Jenna Gresdal, Huntsville, Ont., was eighth in heat, eliminated.

 Women's 400-metre individual medley: Michelle Lischinsky, Winnipeg; Christin Petelski, Victoria; Jen Button, Waterloo, Ont., and Laura Nicholls, Waterloo, finished fourth in heat, advanced to final.

 

 TENNIS

 Men's singles: Sebastien Lareau, Boucherville, Que., lost 61-, 3-6, 6-3 to Mikael Tillstrom, Sweden, in second round, eliminated.

 Men's doubles: Lareau and Daniel Nestor, Toronto, def. Gustavo Kuerten and Jaime Oneins, Brazil, 6-1, 6-4, in second round, advanced to quarter-finals.

 

 TRACK AND FIELD

 Men's 100 metres: Bruny Surin, Montreal, finished third in second-round heat, advanced to third round; Donovan Bailey, Oakville, Ont., finished eighth in second-round heat, eliminated; Nicolas Macrozonaris, Laval, Que., was fifth in heat, eliminated.

 Men's 20-kilometre walk: Arturo Huerta, Toronto, finished 24th overall; Tim Berrett, Edmonton, was 26th.

 Men's 10,000 metres: Sean Kaley, Ottawa, placed 12th in heat, eliminated; Jeff Schiebler, Vancouver, was 15th in heat, eliminated.

 Men's shot put: Brad Snyder, Windsor, Ont., finished 13th overall in qualifying, failed to advance to final.

 Men's high jump: Mark Boswell, Brampton, Ont., finished fifth in group qualifying, advanced to final; Kwaku Boateng, Montreal, finished in tie for fourth in another group, advanced to final.

 Women's 100 metres: Esi Benyarku, Toronto, finished fourth in first-round heat, eliminated; Martha Adussi, Toronto, was sixth in first-round heat, eliminated.

 Women's 400 metres: Foy Williams, Toronto, finished fourth in first-round heat, advanced to next round; Ladonna Antoine, Regina, placed first in first-round heat, advanced to next round.

 

 TRAMPOLINE

 Women: Karen Cockburn, Toronto, won bronze medal.

 

 WATER POLO

 Women: Canada def. Kazakhstan 9-8 in overtime to finish fifth in standings.



 Sport by Sport
PARALYMPICS
Purdy's golden moment
WRESTLING
IOC strips gold medal
TENNIS
Nestor's golden win hits home
BOXING
Harrison starts in Britain
WEIGHTLIFTING
Bulgarian coach resigns
TRACK & FIELD
Student suspended for e-mail threats
CANOE/KAYAK
Bridesmaid Brunet
PENTATHLON
Brit wins women's modern pentathlon
TRIATHLON
Simon's our man
BASKETBALL
Dream Team hangs on for another gold
WATER POLO
Hungary destroys Russia in title game
GYMNASTICS
Barsukova wins rhythmic gold in an upset
EQUESTRIAN
Wind dashes Millar's medal hopes
VOLLEYBALL
Yugoslavia beats Russia for gold
DIVING
Despatie arrives early
FIELD HOCKEY
Netherlands retains Olympic title
TAEKWONDO
Bosshart wins bronze in taekwondo
SYNCHRO
Ironic performance wins bronze
SAILING
Clarke retires after finishing 17th