SPORT INDEX


SEARCH 2000 Games


What Canada did...

SEPT.
16 
17 
18 
19 
20 
21 
22 
23 
24 
25 
26 
27 
28 
29 
30 
OCT.
1

... on September 28, 2000

SYDNEY (CP) -- What Canada Did at the Olympics on Thursday:

 

 BASKETBALL

 Men: Canada lost 68-63 to France in quarter-final game; advances to playoff for seventh or eighth place.

 

 CANOE-KAYAK

 Men's C-2, 1000m: Attila Buday and Tamas Buday, Mississauga, Ont., finished in a tie for second in semifinal heat, advanced to final.

 Women's K-4 500m: Carrie Lightbound, Mississauga; Julie Rivard, North Bay, Ont.; Kamini Jain, Calgary, and Marie-Josee Gibeau-Ouimet, Lachine, Que., were third in semifinal heat, advanced to final.

 

 DIVING

 Women's 10m synchronized platform: Emile Heymans and Anne Montminy, Montreal, won silver medal.

 Women's 3m springboard: Blythe Hartley, Vancouver, finished 10th in final.

 

 EQUESTRIAN

 Team jumping: Ian Millar, Perth, Ont.; Jay Hayes, Cheltenham, Ont.; John Pearce, Stouffville, Ont., and Jonathan Asselin, Calgary, finished ninth in final.

 Individual jumping: Millar, on Dorincord, was fourth after final qualifying round, advanced to final; Asselin, on Spirit, was 44th in qualifying, advanced to final; Pearce, riding Vagabond, was 62nd in qualifying, eliminated; Hayes, on Diva, was 63rd in qualifying, eliminated.

 

 FIELD HOCKEY

 Men: Canada def. Poland 3-2 in classification game, advancing to ninth-place playoff against Spain.

 

 RHYTHMIC GYMNASTICS

 Individual all-round: Emilie Livingston, Toronto, was 19th after first two of four events.

 

 SAILING

 Women's Europe: Beth Calkin, West Vancouver, B.C., was 12th after nine races.

 Open Laser: Marty Essig, Carlisle, Ont., was 26th after nine races.

 Men's Finn: Richard Clarke, Toronto, was 15th after seven races.

 Open Star: Ross Macdonald, Vancouver, and Kai Bjorn, Montreal, were seventh after seven races.

 

 SYNCHRONIZED SWIMMING

 Team: Catherine Garceau, Toronto; Claire-Carver-Dias, Mississauga, Ont.; Erin Chan, Calgary; Fanny Letourneau, Deux-Montagnes, Que.; Jacinthe Taillon, St-Eustache, Que.; Jessica Chase, Montreal; Kirstin Normand, Edmonton; Lyne Beaumont, Pont-Rough, Que., and Reidun Tatham, Calgary, were third after technical routine, advanced to final.

 

 TRACK AND FIELD

 Women's 20-km walk: Janice McCaffrey, Calgary, disqualified.

 

 WHEELCHAIR

 Demonstration

 Women's 1,500m: Chantal Petitclerc, Montreal, finished sixth in final.

 Men's 1,500m: Jeff Adams, Toronto, placed fifth in final.

 

 WRESTLING

 Freestyle

 97-kg: Dean Schmeichel, Prince Albert, Sask., lost three successive bouts.




 Sport by Sport
PARALYMPICS
Purdy's golden moment
WRESTLING
IOC strips gold medal
TENNIS
Nestor's golden win hits home
BOXING
Harrison starts in Britain
WEIGHTLIFTING
Bulgarian coach resigns
TRACK & FIELD
Student suspended for e-mail threats
CANOE/KAYAK
Bridesmaid Brunet
PENTATHLON
Brit wins women's modern pentathlon
TRIATHLON
Simon's our man
BASKETBALL
Dream Team hangs on for another gold
WATER POLO
Hungary destroys Russia in title game
GYMNASTICS
Barsukova wins rhythmic gold in an upset
EQUESTRIAN
Wind dashes Millar's medal hopes
VOLLEYBALL
Yugoslavia beats Russia for gold
DIVING
Despatie arrives early
FIELD HOCKEY
Netherlands retains Olympic title
TAEKWONDO
Bosshart wins bronze in taekwondo
SYNCHRO
Ironic performance wins bronze
SAILING
Clarke retires after finishing 17th