SPORT INDEX


SEARCH 2000 Games


What Canada did...

SEPT.
16 
17 
18 
19 
20 
21 
22 
23 
24 
25 
26 
27 
28 
29 
30 
OCT.
1

... on September 29, 2000

SYDNEY (CP) -- What Canada Did at the Olympics on Friday:

 

 CANOE-KAYAK

 Flat Water

 Men's C-1 500m: Maxime Boilard, Lac-Beauport, Que., placed first in semifinal heat, advanced to final.

 Men's C-2 500m: Attila Buday and Tamas Buday, Mississauga, Ont., finished seventh in semifinal heat, eliminated.

 Men's K-1 500m: Mihai Apostol, Dartmouth, N.S., was seventh in semifinal heat, failed to advance.

 

 DIVING

 Men's platform: Alexandre Despatie, Laval, Que., placed eighth in semifinal, advanced to final; Christ Kalec, Laval, wound up 17th in semifinal, eliminated.

 

 RHYTHMIC GYMNASTICS

 Individual all-round: Emilie Livingston, Toronto, finished 18th in second-day qualifying, eliminated.

 

 SAILING

 Open Star: Ross Macdonald, Vancouver, and Kai Bjorn, Montreal, were eighth after 10 races.

 Open Laser: Marty Essig, Carlisle, Ont., wound up 24th overall.

 Women's Europe: Beth Calkin, West Vancouver, B.C., wound up 11th overall.

 Men's Finn: Richard Clarke, Toronto, was 17th after nine races.

 

 SYNCHRONIZED SWIMMING

 Team: Catherine Garceau, Toronto; Claire-Carver-Dias, Mississauga, Ont.; Erin Chan, Calgary; Fanny Letourneau, Deux-Montagnes, Que.; Jacinthe Taillon, St-Eustache, Que.; Jessica Chase, Montreal; Kirstin Normand, Edmonton; Lyne Beaumont, Pont-Rouge, Que., and Reidun Tatham, Calgary, won bronze medal.

 

 TRACK AND FIELD

 Men's 50km walk: Tim Berrett, Edmonton, and Arturo Huerta, Toronto, both disqualified in final event.

 Men's 400m relay: Brad McCuag, Calgary; Glenroy Gilbert, Ottawa; Pierre Browne, Toronto, and Adrian Woodley, Toronto, finished sixth in semifinal heat, eliminated.

 Men's 1,500m: Kevin Sullivan, Brantford, Ont., placed fifth in final.

 Women's 400m relay: Atia Weekes, Calgary; Esi Benyarku, Toronto; Tara Perry, Coquitlam, B.C., and Martha Audusei, Toronto, tied for 15th overall in first-round heats, failed to qualify. Karlene Haughton, Calgary; Ladonna Antoine, Regina; Foy Williams, Toronto, and Samantha George, Brampton, Ont., finished fifth in first-round heat, eliminated.

 

 WRESTLING

 Freestyle

 58-kg: Gia Sissaouri, Montreal, lost first-round bout, eliminated from medal competition.

 69-kg: Daniel Igali, Surrey, B.C., won first-round bout, advanced to next round.

 85-kg: Justin Abdou, Moose Jaw, Sask., won first-round bout, lost second.




 Sport by Sport
PARALYMPICS
Purdy's golden moment
WRESTLING
IOC strips gold medal
TENNIS
Nestor's golden win hits home
BOXING
Harrison starts in Britain
WEIGHTLIFTING
Bulgarian coach resigns
TRACK & FIELD
Student suspended for e-mail threats
CANOE/KAYAK
Bridesmaid Brunet
PENTATHLON
Brit wins women's modern pentathlon
TRIATHLON
Simon's our man
BASKETBALL
Dream Team hangs on for another gold
WATER POLO
Hungary destroys Russia in title game
GYMNASTICS
Barsukova wins rhythmic gold in an upset
EQUESTRIAN
Wind dashes Millar's medal hopes
VOLLEYBALL
Yugoslavia beats Russia for gold
DIVING
Despatie arrives early
FIELD HOCKEY
Netherlands retains Olympic title
TAEKWONDO
Bosshart wins bronze in taekwondo
SYNCHRO
Ironic performance wins bronze
SAILING
Clarke retires after finishing 17th