CANOE SLAM! HOCKEY SLAM! FOOTBALL SLAM! BASEBALL SLAM! BASKETBALL SLAM! SKATING SLAM! SKIING SLAM! SPORT-BY-SPORT SLAM! SPORTS SLAM! GLOBAL NAVIGATION
SLAM! Sports SLAM! Sport by Sport SLAM! Tennis SLAM! Golf SLAM! Football SLAM! Baseball SLAM! Basketball SLAM! Hockey CANOE SLAM! Sports



SLAM! Sports
2000 Canadian Sport Awards


2000 AWARDS
  • Finalists
  • Les finalistes
  • Sponsors

    HISTORY
  • 1999 Awards
  • 1998 Awards

    INTERACTIVE
  • LIVE! Scoreboard
  • Photo Gallery
  • Sports Talks

    CONTESTS
  • Speedstick Hockey

    ALSO ON SLAM!

    CHRONO SPORTS


  • SPECIAL GUESTS

    Finalists Special Guests Past Winners Ticket Order Form


    Alexandre, Lisa - Synchro
    Auch, Susan - Speed skating (presenter)

    Bauer, Steve - Cycling
    Benoit, Chantal - Wheelchair Basketball (finalist)
    Betker, Jan - Curling
    Bodogh, Marilyn - Curling
    Browning, Kurt - Figure Skating

    Campbell, Cassie - Hockey (finalist & presenter)
    Child, John - Beach Volleyball
    Christie, Mike - Sports Research Int'l (selection committee)
    Crooks, Charmaine - Athletics

    Despatie, Alexandre - Diving (finalist)
    Drakich, Kristine - Beach Volleyball (finalist)
    Drolet, Francois - Speed Skating (finalist)

    Edgelow, Greg - Wrestling (finalist)

    Furneaux, Karen - Kayak (finalist)

    Godfrey, Eldon (2) - (finalist)

    Harnett, Curt - Cycling (presenter)
    Harris, Mike - Curling (finalist)
    Hart, Richard - Curling (finalist)
    Heese, Mark - Beach Volleyball
    Higgins, Andy - Athletics
    Hylland, Sue - COA (selection committee)

    Irvin, Dick - Hockey (presenter)

    Jackson, Russ - Football
    Jollimore, Mary (selection committee)
    Jones Konihowski, Diane - Athletics (finalist)
    Joy, Greg - Athletics

    Karrys, George - Curling (finalist)
    Katz, Teddy - CBC Radio Sports (selection committee)
    Kneulman, Dirk - Yachting (finalist)
    Korn, Alison - Rowing (finalist)

    Lambert, Nathalie - Speed Skating (presenter)
    Le May Doan, Catriona - Speed Skating (finalist)
    Lori, Chris - Bobsleigh

    MacEachern, Dave - Bobsleigh (finalist)
    MacLean, Ron - Hockey (co-host)
    Mailhot, Claude - RDS (selection committee)
    McConachie, John - (finalist)
    McKusker, Joan - Curling
    McLoughlin, Mark - CFL Football
    Mitchell, Colin - Curling (finalist)

    Montminy, Anne - Diving
    Normand, Kirstin - Synchro

    Odegard, Karina - Racquetball (finalist)

    Pace, Lindsay Kate - Alpine Ski
    Pelletier, Annie - Diving (presenter)
    Pipe, Andrew - (finalist)
    Porter, Derek - Rowing (presenter)

    Reid, Peter - Triathlon (finalist)
    Robinson, Emma - Rowing (finalist)

    Sauder, Luke - Alpine
    Sloan, Jessica - Swimming (finalist)
    Smith, Michael - Athletics
    Snoek, Rob - Athletics
    Starkman, Randy - Toronto Star (selection committee)
    Stirton, Erika-Leigh - Rhythmic Gymnastics
    Storey, Robert - (finalist)
    Strange, Mike - Boxing
    Sustronk, Paul - Yachting (finalist)

    Turcotte, Marie Jose - (co-host)
    Turcotte, Maryse - Weightlifting
    Turcotte, Mathieu - Speed Skating (finalist)

    Wotherspoon, Jeremy - Speed Skating (finalist)
    Wright, Lesley - Synchro


    SLAM! Sports   Search   Help   CANOE