slam skiing speed figure hockey bobsled luge curling biathlon canoe SLAM!  NAGANO
SLAM! Nagano SLAM! Nagano Events SLAM! Nagano Schedules SLAM! Nagano Columnists SLAM! Nagano Photo Gallery SLAM! Nagano Team Canada SLAM! Nagano History SLAM! Nagano Medals SLAM! Nagano Results SLAM! Nagano News  LINEUP
biathlon bobsled curling figskating hockey_women hockey_men luge nordiccombined skialpine skifree skijump skixcountry speedskate shorttrack snowboard SLAM!  NAGANO


ALSO ON SLAM!
  • Hockey
  • Baseball
  • Basketball
  • Football


    CANOE SLAM! Sports Jam! Showbiz CNEWS Money ALSO ON CANOE
  • HELP
  • SEARCH

  • CANOE NAGANO '98 ISP DIRECTORY

  • canada sked medals results SLAM!  NAGANO

    Friday, January 2, 1998

    King, Wadsworth win $10,000 races

     LAKE PLACID, N.Y. (AP) -- Suzanne King, an Olympic berth already secure, collected a $10,000 bonus on Friday by winning a two-day cross-country ski race and becoming the only double winner in the U.S. Ski Team Olympic trials.
     King, who opened the cross-country competition on Tuesday by winning the 15-kilometer freestyle race, capped a big week with the best overall time in an event made up of Thursday's 5K classic and Friday's 15K freestyle pursuit.
     The schoolteacher from Minneapolis, clearly the best among the freestylers in this first-ever Olympic qualifier, went 10K Friday in 32 minutes, 31.9 seconds for a two-day aggregate of 50:08.9. Laura Wilson of Ketchum, Idaho was second, 9.9 seconds back overall and 39.9 seconds behind in Friday's segment.
     Justin Wadsworth, 29 seconds behind leader Marcus Nash after the first segment, won the 15K pursuit on Friday in 42 minutes, 31.8 seconds. His overall time of 1 hour, 12 minutes, 25.8 seconds was 15.1 seconds ahead of John Bauer and 53.6 better than Nash.
     King was fifth on Thursday, 41 seconds behind Kerrin Petty. But Petty, who lives in Mora, Sweden, is a classic-technique specialist and was unable to protect her margin when the freestyle stride came into play Friday. She was only fifth in the pursuit to place third overall in 50:34.1.
     "I saw the gap I had to make up," King said. "I thought, 'That's a big task,' but I'll go after it and see what happens.
     "In a pursuit, you've just got to go. If you blow up, you blow up. If you don't go, you're not going to win."
     Wadsworth thinks his victory can be the first step to a top 15 placing in the Olympics, which would be one of the better placings ever by an American.
     "At world championships last year, which is almost the same format as the Olympics, I was 24th and I feel like I've made a huge step forward since then," Wadsworth said. "Actually, in that race, I think I was a minute out of the top 10 and in a 30K that's no problem" to overcome that margin.
     On Friday night at the Lake Placid jump complex, Matt Chojnacki and Tracy Evans, both of Park City, Utah, won the freestyle aerials competition.
     Chojnacki gained an aggregate score of 228.95 to beat Britt Swarley of Blue Bell, Pa. (222.04) and Eric Bergoust of Missoula, Mont. (220.93).
     Evans' score of 78.75 bettered those of Brenda Petzold of Andover, N.H. (76.41) and Nikki Stone of Westborough, Mass. (69.04).
     A 57-degree temperature change in a bit over 24 hours played havoc with the Olympic trials schedule at Whiteface Mountain, site of Alpine competition. Men's and women's downhill races were postponed because of fog triggered as the temperature rose to 30. The downhills were rescheduled for Saturday, to be run along with the men's and women's super-Gs already slated.
     With the completion of the cross-country phase, King and Petty were assured of berths with the women's team and Marc Gilbertson, Nash and Wadsworth with the men. The team also said it would likely add the skier with the best three-race showing without a victory. That would be Wilson, with two seconds and a fourth in the women's races, and Bauer, who had a second and a third in the men's races.
     
     
     
     Olympic Trials Results
     LAKE PLACID, N.Y. (AP) -- Results Friday of a two-day cross-country event in the U.S. Ski Team Olympic trials, with men's 15 kilometer and women's 10 kilometer pursuit times in parentheses:
     Men
     1. Justin Wadsworth, Bend, Ore., (42:31.8), 1:12:25.8.
     2. John Bauer, Champlin, Minn., (42:56.9), 1:12:40.9.
     3. Marcus Nash, Fryeburg, Maine, (43:54.4), 1:13:19.4.
     4. Todd Boonstra, Anchorage, Alaska, (43:38.2), 1:13:42.2.
     5. Patrick Weaver, Lenox, Mass., (45:19.6), 1:14:52.6.
     6. Ben Husaby, Bend, Ore., (44:34.6), 1:15:14.6.
     7. Pete Vordenberg, Boulder, Colo., (43:50.8), 1:15:20.8.
     8. Marc Gilbertson, Morrisville, Vt., (43:59.9), 1:15:25.9.
     9. Robert Whitney, Anchorage, Alaska, (45:28.5), 1:15:30.5.
     10. Justin Freeman, Lewiston, Mass., (44:55.0), 1:15:45.0.
     11. Nathan Schultz, Boulder, Colo., (44:13.8), 1:15:45.8.
     12. Patrick Casey, MacKay, Idaho, (45:32.1), 1:16:33.1.
     13. Cory Smith, Park City, Utah, (45:30.3), 1:16:39.3.
     14. Bruce Bauer, Duluth, Minn., (45:01.2), 1:16:57.2.
     15. Kurt Wulff, Minocqua, Wis., (44:27.3), 1:16:59.3.
     16. Kris Freeman, Franklin, N.H., (45:28.2), 1:17:06.2.
     17. Scott Loomis, Park City, Utah, (45:26.9), 1:17:15.9.
     18. Adam Verrier, Anchorage, Alaska, (45:52.3), 1:17:19.3.
     19. Lars Flora, Marquette, Mich., (45:04.3), 1:17:47.3.
     20. Adam Heaney, Bend, Ore., (45:57.4), 1:17:47.4.
     21. Phil Bowen, Duluth, Minn., (46:14.0), 1:17:55.0.
     22. Eli Enman, Williston, Vt., (46:08.7), 1:18:00.7.
     23. Richard Bolt, Lunenberg, Mass., (46:24.3), 1:18:21.3.
     24. Ian Skinner, Sun Valley, Idaho, (46:03.3), 1:18:49.3.
     25. Carl Swenson, North Conway, N.H., (45:26.4), 1:19:02.4.
     26. David Chamberlain, Wilton, Mass., (46:38.2), 1:19:07.2.
     27. Mark King, Minneapolis, (47:02.2), 1:19:17.2.
     28. Cory Custer, Bozeman, Mont., (46:12.8), 1:19:34.8.
     29. Erik Flora, Anchorage, Alaska, (48:01.9), 1:19:44.9.
     30. Frosty Whitworth, New Hampton, N.H., (47:05.3), 1:19:50.3.
     31. Chris Klein, Utica, N.Y., (48:42.7), 1:20:08.7.
     32. Eli Brown, Duluth, Minn., (47:50.1), 1:20:16.1.
     33. Brad Bauer, Anchorage, Alaska, (46:44.4), 1:20:22.4.
     34. Scott McArt, Honeoye Falls, N.Y., (48:17.5), 1:20:50.5.
     35. Jesse Gallagher, Pittsfield, Vt., (48:10.6), 1:21.00.6.
     36. Michael Myers, Plymouth, Minn., (48:20.4), 1:21:01.4.
     37. Jesse Downs, Sylvan Beach, N.Y., (47:11.1), 1:21:03.1.
     38. Stephen Donahue, Norwich, Vt., (48:07.2), 1:21:41.2.
     39. Eric Maas, Hanover, N.H., (48:19.8), 1:21:58.8.
     40. Dave Stewart, Ripton, Vt., (48:41.2), 1:22:50.2.
     41. Bill McDonnell, Newbury, Vt., (49:16.2), 1:23:58.2.
     42. Addison Whitworth, New Hampton, N.H., (50:48.8), 1:24:27.8.
     43. Matt Dudley, Steamboat Springs, Colo., (50:41.9), 1:24:27.9.
     44. Todd Eastman, Winter Park, Colo., (49:34.1), 1:25:45.1.
     45. Rob Walsh, Hanover, N.H., (54:23.0), 1:31:37.0.
     46. Mike Crenshaw, Boulder, Colo., (56:27.4), 1:33:19.4.
     47. Willie Stewart, Breckenridge, Colo., (56:42.2), 1:34:41.2.
     48. Steve Cooke, Salt Lake City, Utah, (59:32.0), 1:40:19.0.
     Did Not Finish
     John Aalberg, Park City, Utah
     Andrew Johnson, Greensboro, Vt.
     ------
     Women
     1. Suzanne King, Minneapolis, (32.31.9), 50 minutes, 8.9 seconds.
     2. Laura Wilson, Ketchum, Idaho, (33:11.8), 50:18.8.
     3. Kerrin Petty, Townsend, Vt., (33:38.1), 50:34.1.
     4. Nina Kemppel, Anchorage, Alaska, (33:42.6), 51:05.6.
     5. Laura McCabe, Winthrop, Wash., (33:24.5), 51:22.5.
     6. Jennifer Douglas, Ketchum, Idaho, (33:34.6), 51:24.6.
     7. Wendy Wagner, Park City, Utah, (34:46.9), 52:00.9.
     8. Gina Legueri, Gunnison, Colo., (34:11.2), 52:06.2.
     9. Amy Crawford, Anchorage, Alaska, (34:22.7), 52:31.7.
     10. Kelly McCann, Ketchum, Idaho, (34:02.9), 52:33.9.
     11. Kelli-Jo Lindeman, Ninilchik, Alaska, (34:27.0), 52:35.0.
     12. Tessa Benoit, South Pomfret, Vt., (35:02.7), 53:11.7.
     13. Hailey Wappett, Fairbanks, Alaska, (34:49.6), 53:18.6.
     14. Natalie Cartwright, Alstead, N.H. (35:19.6), 53:29.6.
     15. Jenny Fayette, Ketchum, Idaho, (34:47.1), 53:47.1.
     16. Sara Zimmer, Duluth, Minn., (34:27.0), 53:49.0.
     17. Kristina Joder, Londonderry, Vt., (35:13.5), 53:55.5.
     18. Julie Southwell, Bend, Ore., (35:04.2), 53:58.2.
     19. Jeannie Wall, Bozeman, Mont., (35:24.8), 54:47.8.
     20. Barbara Jones, Stillwater, Minn., (36:12.7), 55:18.7.
     21. Sonya Stoklosa, Park City, Utah, (36:52.9), 55:35.9.
     22. Jayme Schricker, Duluth, Minn., (36:32.2), 56:10.2.
     23. Jessica Smith, Rockport, Mass., (37:15.7), 56:24.7.
     24. Devon Crawford, Fairbanks, Alaska, (36:41.8), 56:30.8.
     25. Molly Enman, Williston, Vt., (38:31.4), 57:36.4.
     26. Coreen Woodbury, Keene, N.H., (38:35.1), 58:42.1.
     27. Lara DuMond, Raybrook, N.Y., (39:35.5), 1:00:34.5.