SLAM!Sports
 


 SPORT INDEX
 

 Previous Olympics
 










Saturday, August 28, 3:18 PM
OLYMPIC TRACK AND FIELD MEDAL WINNERS
(Men's 4x100 meter relay)

ATHENS 2004:

Gold - Britain (Jason Gardener, Darren Campbell, Marlon Devonish,
                      Mark Lewis-Francis)
Silver - United States (Shawn Crawford, Darvis Patton, Coby Miller, 
                 Maurice Greene, Justin Gatlin)
Bronze - Nigeria (Olusoji Fasuba, Uchenna Emedolu, Aaron Egbele,
               Deji Aliu)

SYDNEY 2000:

Gold - United States (Jon Drummond, Bernard Williams, Brian Lewis,
                      Maurice Greene)
Silver - Brazil (Vicente Lima, Edson Ribeiro, Andre Silva, 
                 Claudinei da Silva)
Bronze - Cuba (Jose Angel Cesar, Luis Alberto Perez, Ivan Garcia,
               Freddy Mayola)

ATLANTA 1996:

Gold - Canada (Robert Esmie, Glenroy Gilbert, Bruny Surin, Donovan Bailey)
Silver - United States (Jon Drummond, Tim Harden, Mike Marsh, Dennis Mitchell)
Bronze - Brazil (Arnaldo Silva, Robson da Silva, Edson Ribeiro, Andre Silva)

BARCELONA 1992:

Gold - United States (Mike Marsh, Leroy Burrell, Dennis Mitchell, Carl Lewis)
Silver - Nigeria (Oluyemi Kayode, Chide Imoh,
                  Olapade Adeniken, Davidson Ezinwa)
Bronze - Cuba (Andres Simon Gomez, Joel Lamela Loaces,
               Joel Ilasi Gonzalez, Jorge Luis Ruiz)

SEOUL 1988:

Gold - Soviet Union (Victor Bryzgin, Vladimir Krylov, 
                     Vladimir Muravyov, Vitaly Savin) 
Silver - Great Britain (Elliott Bunney, John Regis, 
                        Michael MacFarlane, Linford Christie)
Bronze - France (Bruno Marie-Rose, Daniel Sangouma, 
                 Gilles Queneherve, Max Moriniere)

LOS ANGELES 1984:

Gold - United States (Sam Graddy, Ron Brown, Calvin Smith,
                      Carl Lewis)
Silver - Jamaica (Albert Lawrence, Gregory Meghoo, Donald Quarrie, 
                  Raymond Stewart)
Bronze - Canada (Benjamin Johnson, Tony Sharpe, Desai Williams,
		 Sterling Hinds)

MOSCOW 1980:

Gold - Soviet Union (Vladimir Muravyov, Nikolai Sidorov, 
                     Aleksandr Aksinin, Andrei Prokofiev) 
Silver - Poland (Krzystof Zwolinski, Zenon Licznerski, 
		 Leszek Dunecki, Marian Woronin)
Bronze - France (Antoine Richard, Pascal Barre, Patrick Barre,
		 Hermann Panzo)

MONTREAL 1976:

Gold - United States (Harvey Glance, John Wesley Jones, Millard
                      Hampton, Steven Riddick)
Silver - East Germany (Manfred Kokot, Jorg Pfeifer, 
                       Klaus-Dieter Kurrat, Alexander Thieme)
Bronze - Soviet Union (Alexander Aksinin, Nikolai Kolesnikov,
                       Juris Silovs, Valery Borzov)

MUNICH 1972:

Gold - United States (Larry Black, Robert Taylor, Gerald Tinker,
                      Edward Hart)
Silver - Soviet Union (Aleksandr Kornelyuk, Vladimir Lotevski, 
                       Juris Silovs, Valery Borzov)
Bronze - West Germany (Jobst Hirscht, Karlheinz Klotz, Gerhard Wucherer, 
                       Klaus Ehl)

MEXICO CITY 1968:

Gold - United States (Charles Greene, Melvin Pender, Ronnie Ray Smith, 
                      James Hines
Silver - Cuba (Hermes Ramirez, Juan Morales, Pablo Montes, 
               Enrique Figueroa Camue)
Bronze - France (Gerard Fenouil, Jocelyn Delecour, Claude Piquemal, 
                 Roger Bambuck)

TOKYO 1964:

Gold - United States (O. Paul Drayton, Gerald Ashworth, Richard Stebbins, 
                      Robert Hayes) 
Silver - Poland (Andrzej Zielinski, Wieslaw Maniak, Marian Folk, 
                 Marian Dudziak) 
Bronze - France (Paul Genevay, Bernard Laidebeur, Claude Piquemal, 
                 Jocelyn Delecour)

ROME 1960:

Gold - East Germany (Bernd Cullmann, Armin Hary, Walter Mahlendorf,
                     Martin Lauer)
Silver - Soviet Union (Gusman Kosanov, Leonoid Bartenyev, Yuri Konovalov, 
                      Edvins Ozolins)
Bronze - Great Britain (Peter Radford, David Jones, David Segal, 
                        Neville Whitehead)

MELBOURNE 1956:

Gold - United States (Ira Murchison, Leamon King, W. Thane Baker, 
                      Bobby Joe Morrow)
Silver - Soviet Union (Boris Tokaryev, Vladimir Sukharyev, 
                       Leonoid Bartenyev, Yuri Konovalov)
Bronze - West Germany (Lothar Knorzer, Leonhard Pohl, Heinz Futterer,
                       Manfred Germar)

HELSINKI 1952:

Gold - United States (F. Dean Smith, Harrison Dillard, Lindy Remigino, 
                      Andrew Stanfield)
Silver - Soviet Union (Boris Tokaryev, Levan Kalyayev, Levan Sanadze,
                       Vladimir Sukharyev)
Bronze - Hungary (Laszlo Zarandi, Geza Varasadi, Gyorgy Csanyi, 
                  Bela Godovanyi) 

LONDON 1948:

Gold - United States (Norwood "Barney" Ewell, Lorenzo Wright, 
                      Harrison Dillard, Melvin Patton)
Silver - Great Britain (John Archer, John Gregory, Alistair McCorquodale,
                        Kenneth Jones)
Bronze - Italy (Michele Tito, Enrico Perrucconi, Antonio Siddi, Carlo Monti)

BERLIN 1936:

Gold - United States (James "Jesse" Owens, Ralph Metcalfe, Foy Draper, 
                      Frank Wykoff)
Silver - Italy (Orazio Mariani, Gianni Caldana, Elio Ragni, 
                Tullio Gonnelli)
Bronze - Germany (Wilhelm Leichum, Erich Borchmeyer, Erwin Gillmeister, 
                  Gerd Hornberger)

LOS ANGELES 1932:
 
Gold - United States (Robert Kiesel, Emmett Toppino, Hector Dyer,
                      Frank Wykoff)
Silver - Germany (Helmut Kornig, Friedrich Hendrix, Erich Borchmeyer, 
                  Arthur Jonath)
Bronze - Italy (Giuseppe Castelli, Ruggero Maregatti, Gabriele Salviati, 
                Edgardo Toetti) 

AMSTERDAM 1928:

Gold - United States (Frank Wykoff, James Quinn, Charles Borah, 
                      Henry Russell)
Silver - Germany (Georg Lammers, Richard Corts, Hubert Houben,
                  Helmut Kornig)
Bronze - Great Britain (Cyril Gill, Edward Smouha, Walter Rangeley,
                        Jack London) 

PARIS 1924:

Gold - United States (Francis Hussey, Louis Clarke, Loren Murchison,
                      Alfred Leconey)
Silver - Great Britain (Harold Abrahams, Walter Rangeley, 
                        Lancelot Royle, William Nichol
Bronze - Holland (Jacob Boot, Henricus Broos, Jan de Vries, 
                  Marinus van den Berge)

ANTWERP 1920:

Gold - United States (Charles Paddock, Jackson Scholz, 
                      Loren Murchison, Morris Kirksey)
Silver - France (Rene Tirard, Rene Lorain, Rene Mourlon, Emile
                 Ali Khan)
Bronze - Sweden (Agne Holmstrom, William Petersson [Bjorneman],
                 Sven Malm, Nils Sandstrom)

STOCKHOLM 1912:

Gold - Great Britain (David Jacobs, Harold MacIntosh, 
                      Victor D'Arcy, William Applegarth)
Silver - Sweden (Ivan Moller, Charles Luther, Ture Persson, 
                 Knut Lindberg)
Bronze - no medal awarded

1896 - 1908:

not held 
st 08-28-04 15:07 et




CANOE home | We welcome your feedback.
Copyright © 2004, CANOE, a division of Netgraphe Inc. All rights reserved.