CANOE SLAM! HOCKEY SLAM! FOOTBALL SLAM! BASEBALL SLAM! BASKETBALL SLAM! SKATING SLAM! SKIING SLAM! SPORT-BY-SPORT SLAM! SPORTS SLAM! GLOBAL NAVIGATION
SLAM! Track and Field


SLAM! Sports
SLAM! Track


COLUMNS
  • Homepage

    START LINE
  • 2001 Worlds
  • Canada Games
  • 2000 Games
  • World Records
  • Canadian Rankings
  • CIS Track
  • 100M Record Times
  • Fastest Marathons
  • USATF Notes

    LOOKING BACK
  • '99 World Champs
  • Bailey vs. Johnson
  • Kevin Sullivan chat

    INTERACTIVE
  • LIVE! Scoreboard
  • Photo Gallery
  • Sports Talk

    ALSO ON SLAM!

    CHRONO SPORTS

  • Saturday, August 28, 1999
     World Championships Results -- Day 8
     SEVILLE, Spain (AP) -- Results Saturday of the IAAF World Championships (race distances in meters):
     Men
     5,000
     Final
     1, Salah Hissou, Morocco, 12 minutes, 58.13 seconds. 2, Benjamin Limo, Kenya, 12.58.72. 3, Mohammed Mourhit, Belgium, 12:58.80. 4, Brahim Lahlafi, Morocco, 12:59.09. 5, Daniel Komen, Kenya, 13.04.71. 6, Fita Bayissa, Ethiopia, 13:13.86. 7, Hailu Mekonnen, Ethiopia, 13:18.97. 8, Million Wolde, Ethiopia, 13:20.81. 9, Bob Kennedy, United States, 13:23.52. 10, Pablo Olmedo, Mexico, 13:27.74. 11, Manuel Pancorbo, Spain, 13:32.12. 12, Adam Goucher, United States, 13.39.24. 13, Isaac Viciosa, Spain, 13:49.59. 14, Mark Carroll, Ireland, 3:52.23. Brahim Jabbour, Morocco, DNF.
     Marathon
     Final
     1, Abel Anton, Spain, 2 hours, 13 minutes, 36 seconds. 2, Vincenzo Modica, Italy, 2:14:03. 3, Nobuyuki Sato, Japan, 2:14:07. 4, Luis Novo, Portugal, 2:14:27. 5, Danilo Goffi, Italy, 2:14:50. 6, Atsushi Fujita, Japan, 2:15:45. 7, Koji Shimizu, Japan, 2:15:50. 8, Martin Fiz, Spain, 2:16:17. 9, Simon Biwott, Kenya, 2:16:20. 10, Daniele Caimmi, Italy, 2:16:23.
     11, Gezahegn Abera, Ethiopia, 2:16:42. 12, Gemechu Kebede, Ethiopia, 2:16:44. 13, Amebesse Tolossa, Ethiopia, 2:16:45. 14, El Mostafa Damaoui, Morocco, 2:16:49. 15, Gert Thys, South Africa, 2:17:13. 16, Simon Mphulanyane, South Africa, 2:17:38. 17, Makhosonke Fika, South Africa, 2:17:47. 18, Akira Manai, Japan, 2:17:56. 19, Jean Pierre Monciaux, France, 2:18:07. 20, Roberto Barbi, Italy, 2:18:13.
     21, Jae-Hyung Hyung, South Korea, 2:18:19. 22, Nikolaos Pollias, Greece, 2:18:27. 23, Mohamed Ouaadi, France, 2:18:45. 24, Rod De Haven, United States, 2:19:06. 25, Giovanni Ruggiero, Italy, 2:19:34. 26, Eddy Hellebuyck, United States, 2:20:18. 27, Bruce Deacon, Canada, 2:20:25. 28, Alfred Shemweta, Sweden, 2:20:27. 29, Steve Moneghetti, Australia, 2:20:32. 30, Belaye Wolashe, Ethiopia, 2:21:04.
     31, Dube Jillo, Ethiopia, 2:23:04. 32, Anders Szalkai, Sweden, 2:23:18. 33, Azzedine Sakhri, Algeria, 2:23:39. 34, Jonathan Hume, United States, 2:23:50. 35, Valeriu Vlas, Moldova, 2:24:22. 36, Tadayuki Ojima, Japan, 2:24:29. 37, John Monyatso, South Africa, 2:25:03. 38, Juan Camacho, Mexico, 2:25:18. 39, Antonio Carlos Zeferino, Cape Verde Islands, 2:26:03. 40, Alejandro Gomez, Spain, 2:26:40.
     41, Faustino Reynoso, Mexico, 2:26:57. 42, Alejandro Cruz, Mexico, 2:27:31. 43, Rachid Aitbensalem, Morocco, 2:27:51. 44, Mohamed Guennani, France, 2:28:59. 45, Vicente Chura, Peru, 2:29:27. 46, Abner Chipu, South Africa, 2:29:51. 47, Steve Swift, United States, 2:30:04. 48, Patrick Carroll, Australia, 2:31:26. 49, Willy Kalombo Mwenze, Democratic Republic of Congo, 2:31:55. 50, Francisco Javier Cortes, Spain, 2:32:06.
     51, Sergey Zabavski, Tajikstan, 2:32:22. 52, Andreiy Gordeyev, Belarus, 2:33:09. 53, Mpakeletsa Sephali, Lesotho, 2:33:21. 54, William Ramirez, Colombia, 2:36:18. 55, Zvade Vodage, Israel, 2:36:19. 56, Luke Magongo, Swaziland, 2:38:26. 57, Andrew Smith, Guayana, 2:39:45. 58, Lwan Thu, Myanmar, 2:45:34. 59, Georges Richmond, Tahiti, 2:45:36. 60, Trpe Martinovski, Macedonia, 2:48:36.
     61, Sean Quilty, Australia, 2:48:58. 62, Omar Moussa Bouh, Djibouti, 2:52:33. 63, Daviano Aviles, Mexico, 2:53:24. 64, Richard Rodriguez, Aruba, 2:53:51. 65, To Rithya, Cambodia, 2:59:20.
     Shaun Creighton, Australia; Roman Kejzar, Slovenia; Fabian Roncero, Spain; Antonio Pena, Spain; Abdelfattah Aitzouri, Morocco; Omar Daher Ghadid, Djibouti; Mohamed Abdi Ali, Djibouti; Amnaa Zebedayo Bayo, Tanzania; Manukau Teuribaki, Kiribati; Vilayvanh Phachansili, Laos; Antonio Salvador, Portugal; Patrick Ntambwe Ngoie, Democratic Republic of Congo; Luis Soares, France; Keith Brantly, United States; and Philippe Remond, France, DNF.
     Ahmed Salah, Djibouti; Nazirdin Akylbekov, Kyrgyzstan; and Benjamin Paredes, Mexico, DNS.
     400 Relay
     Semifinal
     (Top two each heat plus next two fastest advance to Sunday's final)
     Heat 1 -- 1, United States, 38.06. 2, Poland, 38.75. 3, Italy, 38.98. 4, Thailand, 39.55. 5, Liberia, 40.89. Canada and Ghana, DQ. France, DNF.
     Heat 2 -- 1, Britain, 38.31. 2, Cuba, 38.61. 3, Isreal, 38.81. 4, Germany, 38.84. 5, Cameroon, 39.25. Australia and Spain, DQ.
     Heat 3 -- 1, Brazil, 38.46. 2, Nigeria, 38.57. 3, Hungary, 38.71. 4, South Africa, 38.76. 5, Jamaica, 38.86. Greece and Russia, DQ. Namibia DNS.
     1,600 Relay
     Qualifying
     (Top two each heat plus next two fastest advance to semifinal)
     Heat 1 -- 1, Bahamas, 3:01.17. 2, France, 3:01.31. 3, Britain, 3:02.21. 4, Japan, 3:02.50. 5, Spain, 3:02.85. 6, Australia, 3:04.78. 7, Canada, 3:05.60. Saudi Arabia, DQ.
     Heat 2 -- 1, United States, 3:00.79. 2, Nigeria, 3:01.16. 3, Senegal, 3:02.53. 4, Germany, 3:02.68. 5, Brazil, 3:05.70. 6, Ireland, 3:05.81. Botswana, DQ. Hungary, DNF.
     Heat 3 -- 1, South Africa, 3:00.77. 2, Poland, 3:00.86. 3, Jamaica, 3:01.38. 4, Russia, 3:01.51. 5, Switzerland, 3:02.46. 6, Slovenia, 3:02.70. 7, Greece, 3:04.07. 8, Zimbabwe, 3:07.69.
     Long Jump
     Final
     1, Ivan Pedroso, Cuba, 28 feet, 1 inch. 2, Yago Lamela, Spain, 27-6 3/4. 3, Gregor Cankar, Slovenia, 27-5 1/4. 4, Jai Taurima, Australia, 27-4 3/4. 5, Shane Hair, Australia, 27-01/2. 6, Huang Le, China, 26-31/2. 7, Kevin Dilworth, United States, 26-3. 8, Younes Moudrik, Morocco, 26-2 3/4. 9, Emmanuel Bangue, France, 26-0 3/4. 10, Ciaran McDonagh, Ireland, 25-11. 11, Erik Nijs, Belgium, 25-8 1/4. 12, Hussein Taher Al-Sabee, Saudi Arabia, 25-0.
     ------
     Women
     100 Hurdles
     Final
     1, Gail Devers, United States, 12.37. 2, Glory Alozie, Nigeria, 12.44. 3, Ludmila Engquist, Sweden, 12.47. 4, Olga Shishigina, Kazakstan, 12.51. 5, Svetla Dimitrova, Bulgaria, 12.75. 6, Dionne Rose, Jamaica, 12.80. 7, Delloreen Ennis-London, Jamaica, 12.87. 8, Patricia Girard, France, 12.97.
     400 Relay
     Semifinals
     (Top two each heat plus next two fastest advance to Sunday's final)
     Heat 1 -- 1, United States, 42.28. 2, Jamaica, 42.36. 3, Britain, 43.31. 4, Finland, 43.86. 5, South Africa, 44.35. 6, Greece, 44.68. 7, Cameroon, 45.37.
     Heat 2 -- 1, Bahamas, 42.40. 2, Germany, 42.74. 3, Canada, 43.27. 4, Spain, 45.14. Puerto Rico, DQ. Russia, DNF.
     Heat 3 -- 1, France, 42.30. 2, Poland, 43.73. 3, Ukraine, 43.80. 4, Madagascar, 44.36. 5, Japan, 44.80. Nigeria, DQ.
     1,600 Relay
     Qualifying
     (Top two each heat plus next two fastest advance to semifinal
     Heat 1 -- 1, Russia, 3:24.51. 2, Australia, 3:27.31. 3, Cuba, 3:27.54. 4, Canada, 3:28.47. 5, Senegal, 3:30.99. 6, Spain, 3:36.28.
     Heat 2 -- 1, Germany, 3:24.80. 2, Czech Republic, 3:25.58. 3, Jamaica, 3:27.78. 4, Britain, 3:27.99. 5, Cameroon, 3:33.51. 6, Liberia, 3:55.30.
     Heat 3, 1, United States, 3:25.10. 2, Italy, 3:31.67. 3, Barbados, 3:34.37. 4, India, 3:36.54. Nigeria and Romania, DNS.
     Javelin
     Final
     1, Mirela Manjani-Tzelili, Greece, 220-1. 2, Tatyana Shikolenko, Russia, 217-9. 3, Trine Solberg-Hattestad, Norway, 216-8. 4, Osleidys Menendez, Cuba, 211-11. 5, Louise McPaul-Currey, Australia, 211-2. 6, Sonia Bicet Poll, Cuba, 208-4. 7, Wei Jianhua, China, 206-7. 8, Oksana Ovchinnikova-Makarova, Russia, 205-7. 9, Mikaela Ingberg, Finland, 198-5. 10, Taina Uppa, Finland, 196-3. 11, Felicia Tilea-Moldovan, Romania, 194-4. 12, Karen Forkel, Germany, 179-3.
     
     
     
     
     





    SLAM! TOP STORIES

    Bert's back on blades
    Blue Jays boot game
    Bombers drop Peterson
    Felicien rebuilds race
    Which team is your early pick to win the Stanley Cup this season?
      Blackhawks
      Penguins
      Bruins
      Kings
      Blues
      Red Wings
      Canucks
      Ducks
      Another team


    Results
    Visit our Polls Archive