SPORT INDEX


SEARCH 2000 Games


March 18, 2016
Medals for AUSTRALIA
#AUSTRALIA MEDAL WINNERS#
-------------------------

ARCHERY
=======

MEN INDIVIDUAL
--------------
Gold    Simon Fairweather              

BASKETBALL
==========

WOMEN BASKETBALL
----------------
Silver  

CANOE/KAYAK
===========

MEN K-2 500 METERS
------------------
Silver  

WOMEN K-1 500 METERS
--------------------
Bronze  Katrin Borchert                

CYCLING
=======

MEN INDIVIDUAL PURSUIT
----------------------
Bronze  Brad McGee                     

MEN KEIRIN
----------
Silver  Gary Neiwand                   

MEN MADISON
-----------
Gold    

MEN OLYMPIC SPRINT
------------------
Bronze  

MEN ONE KM TIME TRIAL
---------------------
Bronze  Shane Kelly                    

WOMEN 500 METER TIME TRIAL
--------------------------
Silver  Michelle Ferris                

DIVING
======

MEN SYNCHRONIZED SPRINGBOARD
----------------------------
Bronze  

WOMEN SYNCHRONIZED PLATFORM
---------------------------
Bronze  

EQUESTRIAN
==========

INDIVIDUAL THREE-DAY EVENT
--------------------------
Silver  Andrew Hoy                     

TEAM THREE-DAY EVENT
--------------------
Gold    

GYMNASTICS
==========

MEN TRAMPOLINE
--------------
Silver  Ji Wallace                     

FIELD HOCKEY
============

MEN FIELD HOCKEY
----------------
Bronze  

WOMEN FIELD HOCKEY
------------------
Gold    

JUDO
====

WOMEN LIGHTWEIGHT
-----------------
Bronze  Maria Pekli                    

ROWING
======

MEN EIGHT
---------
Silver  

MEN FOUR WITHOUT COXSWAIN
-------------------------
Bronze  

MEN LIGHTWEIGHT FOURS
---------------------
Silver  

MEN PAIR WITHOUT COXSWAIN
-------------------------
Bronze  

WOMEN PAIR WITHOUT COXSWAIN
---------------------------
Silver  

SAILING
=======

LASER CLASS
-----------
Bronze  Michael Blackburn              

MEN 470
-------
Gold    

TORNADO CLASS
-------------
Silver  

WOMEN 470
---------
Gold    

SOFTBALL
========

SOFTBALL
--------
Bronze  

SHOOTING
========

MEN DOUBLE TRAP
---------------
Silver  Russell Mark                   

MEN TRAP
--------
Gold    Michael Diamond                

WOMEN AIR PISTOL
----------------
Bronze  Annemarie Forder               

SWIMMING
========

MEN 100 METER BACKSTROKE
------------------------
Silver  Matthew Welsh                  

MEN 100 METER BUTTERFLY
-----------------------
Silver  Michael Klim                   
Bronze  Geoff Huegill                  

MEN 1500 METER FREESTYLE
------------------------
Gold    Grant Hackett                  
Silver  Kieren Perkins                 

MEN 200 METER BACKSTROKE
------------------------
Bronze  Matthew Welsh                  

MEN 200 METER BUTTERFLY
-----------------------
Bronze  Justin Norris                  

MEN 200 METER FREESTYLE
-----------------------
Silver  Ian Thorpe                     

MEN 400 METER FREESTYLE
-----------------------
Gold    Ian Thorpe                     

MEN 4X100 METER FREESTYLE RELAY
-------------------------------
Gold    

MEN 4X100 METER MEDLEY RELAY
----------------------------
Silver  

MEN 4X200 METER FREESTYLE RELAY
-------------------------------
Gold    

WOMEN 100 METER BREASTSTROKE
----------------------------
Silver  Leisel Jones                   

WOMEN 200 METER BUTTERFLY
-------------------------
Silver  Susie O'Neill                  
Bronze  Petria Thomas                  

WOMEN 200 METER FREESTYLE
-------------------------
Gold    Susie O'Neill                  

WOMEN 4X100 MEDLEY RELAY
------------------------
Silver  

WOMEN 4X200 FREESTYLE RELAY
---------------------------
Silver  

TENNIS
======

MEN DOUBLES
-----------
Silver  

TRACK AND FIELD
===============

MEN LONG JUMP
-------------
Silver  Jai Taurima                    

WOMEN 400 METERS
----------------
Gold    Cathy Freeman                  

WOMEN POLE VAULT
----------------
Silver  Tatiana Grigorieva             

TAEKWONDO
=========

MEN HEAVYWEIGHT
---------------
Silver  Daniel Trenton                 

WOMEN FLYWEIGHT
---------------
Gold    Lauren Burns                   

TRIATHALON
==========

WOMEN TRIATHLON
---------------
Silver  Michellie Jones                

VOLLEYBALL
==========

WOMEN BEACH VOLLEYBALL
----------------------
Gold    

WATER POLO
==========

WOMEN WATER POLO
----------------
Gold    


st 10-01-00 04:40 et