SPORT INDEX


SEARCH 2000 Games


March 18, 2016
Medals by Date
#WEDNESDAY, SEPTEMBER 20 MEDAL WINNERS#
---------------------------------------

ARCHERY
=======

MEN INDIVIDUAL
--------------
Gold    Simon Fairweather              Australia
Silver  Victor Wunderle                United States
Bronze  Wietse van Alten               Netherlands

CANOE/KAYAK
===========

MEN C-2 SLALOM
--------------
Gold    Slovakia
Silver  Poland
Bronze  Czech Republic

MEN K-1 SLALOM
--------------
Gold    Thomas Schmidt                 Germany
Silver  Paul Ratcliffe                 Britain
Bronze  Pierpaolo Ferrazzi             Italy

CYCLING
=======

MEN POINTS RACE
---------------
Gold    Juan Llaneras                  Spain
Silver  Milton Wynants                 Uruguay
Bronze  Alexey Markov                  Russia

MEN SPRINT
----------
Gold    Marty Nothstein                United States
Silver  Florian Rousseau               France
Bronze  Jens Fiedler                   Germany

WOMEN SPRINT
------------
Gold    Felicia Ballanger              France
Silver  Oxana Grichina                 Russia
Bronze  Iryna Yanovych                 Ukraine

FENCING
=======

MEN INDIVIDUAL FOIL
-------------------
Gold    Young Ho Kim                   Korea
Silver  Ralf Bissdorf                  Germany
Bronze  Dmitri Chevtchenko             Russia

GYMNASTICS
==========

MEN INDIVIDUAL ALL-AROUND
-------------------------
Gold    Alexei Nemov                   Russia
Silver  Wei Yang                       China
Bronze  Oleksandr Beresh               Ukraine

JUDO
====

MEN MIDDLEWEIGHT
----------------
Gold    Mark Huizinga                  Netherlands
Silver  Carlos Honorato                Brazil
Bronze  Frederic Demontfaucon          France
Bronze  Ruslan Mashurenko              Ukraine

WOMEN MIDDLEWEIGHT
------------------
Gold    Sibelis Veranes                Cuba
Silver  Kate Howey                     Britain
Bronze  Min-Sun Cho                    Korea
Bronze  Ylenia Scapin                  Italy

SHOOTING
========

MEN DOUBLE TRAP
---------------
Gold    Richard Faulds                 Britain
Silver  Russell Mark                   Australia
Bronze  Fehaid Al Deehani              Kuwait

WOMEN THREE-POSITION RIFLE
--------------------------
Gold    Renata Mauer-Rozanska          Poland
Silver  Tatiana Goldobina              Russia
Bronze  Maria Feklisova                Russia

SWIMMING
========

MEN 100 METER FREESTYLE
-----------------------
Gold    Pieter Hoogenband              Netherlands
Silver  Alexander Popov                Russia
Bronze  Gary Hall                      United States

MEN 200 METER BREASTSTROKE
--------------------------
Gold    Domenico Fioravanti            Italy
Silver  Terence Parkin                 South Africa
Bronze  Davide Rummolo                 Italy

WOMEN 200 METER BUTTERFLY
-------------------------
Gold    Misty Hyman                    United States
Silver  Susie O'Neill                  Australia
Bronze  Petria Thomas                  Australia

WOMEN 4X200 FREESTYLE RELAY
---------------------------
Gold    United States
Silver  Australia
Bronze  Germany

WEIGHTLIFTING
=============

MEN LIGHTWEIGHT
---------------
Gold    Galabin Boevski                Bulgaria
Silver  Georgi Markov                  Bulgaria
Bronze  Sergei Lavrenov                Belarus

WOMEN HEAVYWEIGHT
-----------------
Gold    Maria Isabel Urrutia           Colombia
Silver  Ruth Ogbeifo                   Nigeria
Bronze  Yi Hang Kuo                    Chinese Taipei


st 09-20-00 22:59 et