SPORT INDEX


SEARCH 2000 Games


March 18, 2016
Medals by Date
#FRIDAY, SEPTEMBER 22 MEDAL WINNERS#
------------------------------------

ARCHERY
=======

MEN TEAM
--------
Gold    Korea
Silver  Italy
Bronze  United States

BADMINTON
=========

WOMEN SINGLES
-------------
Gold    Zhichao Gong                   China
Silver  Camilla Martin                 Denmark
Bronze  Zhaoying Ye                    China

EQUESTRIAN
==========

INDIVIDUAL THREE-DAY EVENT
--------------------------
Gold    David O'Connor                 United States
Silver  Andrew Hoy                     Australia
Bronze  Mark Todd                      New Zealand

FENCING
=======

MEN TEAM FOIL
-------------
Gold    France
Silver  China
Bronze  Italy

GYMNASTICS
==========

WOMEN TRAMPOLINE
----------------
Gold    Irina Karavaeva                Russia
Silver  Oxana Tsyhuleva                Ukraine
Bronze  Karen Cockburn                 Canada

JUDO
====

MEN HEAVYWEIGHT
---------------
Gold    David Douillet                 France
Silver  Shinichi Shinohara             Japan
Bronze  Indrek Pertelson               Estonia
Bronze  Tamerlan Tmenov                Russia

WOMEN HEAVYWEIGHT
-----------------
Gold    Hua Yuan                       China
Silver  Daima Mayelis Beltran          Cuba
Bronze  Seon-Young Kim                 Korea
Bronze  Mayumi Yamashita               Japan

SHOOTING
========

MEN RUNNING GAME TARGET
-----------------------
Gold    Ling Yang                      China
Silver  Oleg Moldovan                  Moldova
Bronze  Zhiyuan Niu                    China

WOMEN SPORT PISTOL
------------------
Gold    Maria Grozdeva                 Bulgaria
Silver  Luna Tao                       China
Bronze  Lolita Evglevskaya             Belarus

SWIMMING
========

MEN 100 METER BUTTERFLY
-----------------------
Gold    Lars Froelander                Sweden
Silver  Michael Klim                   Australia
Bronze  Geoff Huegill                  Australia

MEN 50 METER FREESTYLE
----------------------
Gold    Anthony Ervin                  United States
Gold    Gary Hall Jr.                  United States
Bronze  Pieter Hoogenband              Netherlands

WOMEN 200 METER BACKSTROKE
--------------------------
Gold    Diana Mocanu                   Romania
Silver  Roxana Maracineanu             France
Bronze  Miki Nakao                     Japan

WOMEN 800 METER FREESTYLE
-------------------------
Gold    Brooke Bennett                 United States
Silver  Yana Klochkova                 Ukraine
Bronze  Kaitlin Sandeno                United States

TRACK AND FIELD
===============

MEN 20 KM WALK
--------------
Gold    Robert Korzeniowski            Poland
Silver  Noe Hernandez                  Mexico
Bronze  Vladimir Andrevev              Russia

MEN SHOTPUT
-----------
Gold    Arsi Harju                     Finland
Silver  Adam Nelson                    United States
Bronze  John Godina                    United States

TABLE TENNIS
============

WOMEN DOUBLES
-------------
Gold    China
Silver  China
Bronze  Korea

WEIGHTLIFTING
=============

MEN MIDDLEWEIGHT
----------------
Gold    Xugang Zhan                    China
Silver  Viktor Mitrou                  Greece
Bronze  Arsen Melikyan                 Armenia

WOMEN SUPER HEAVYWEIGHT
-----------------------
Gold    Meiyuan Ding                   China
Silver  Agata Wrobel                   Poland
Bronze  Cheryl Haworth                 United States


st 09-28-00 00:53 et