SPORT INDEX


SEARCH 2000 Games


March 18, 2016
Medals by Date
#SATURDAY, SEPTEMBER 30 MEDAL WINNERS#
--------------------------------------

BASKETBALL
==========

WOMEN BASKETBALL
----------------
Gold    United States
Silver  Australia
Bronze  Brazil

BOXING
======

BANTAMWEIGHT
------------
Gold    Guillermo Ortiz                Cuba
Silver  Raimkoul Malakhbekov           Russia
Bronze  Serguey Daniltchenko           Ukraine
Bronze  Clarence Vinson                United States

HEAVYWEIGHT
-----------
Gold    Felix Savon                    Cuba
Silver  Sultanahmed Ibzagimov          Russia
Bronze  Sebastian Kober                Germany
Bronze  Vladimir Tchantouria           Georgia

LIGHT FLYWEIGHT
---------------
Gold    Brahim Asloum                  France
Silver  Rafael Lozano Munoz            Spain
Bronze  Un Chol Kim                    North Korea
Bronze  Maikro Romero Esquirol         Cuba

LIGHTWEIGHT
-----------
Gold    Mario Kindelan                 Cuba
Silver  Andriy Kotelnyk                Ukraine
Bronze  Cristian Benitez               Mexico
Bronze  Alexandr Maletin               Russia

MIDDLEWEIGHT
------------
Gold    Jorge Gutierrez                Cuba
Silver  Gaidarbek Gaidarbekov          Russia
Bronze  Vugar Alekperov                Azerbaijan
Bronze  Zsolt Erdei                    Hungary

WELTERWEIGHT
------------
Gold    Oleg Saitov                    Russia
Silver  Sergey Dotsenko                Ukraine
Bronze  Vitalii Grusac                 Moldova
Bronze  Dorel Simion                   Romania

CANOE/KAYAK
===========

MEN C-1 1000 METERS
-------------------
Gold    Andreas Dittmer                Germany
Silver  Ledys Frank Balceiro           Cuba
Bronze  Steve Giles                    Canada

MEN C-2 1000 METERS
-------------------
Gold    Romania
Silver  Cuba
Bronze  Germany

MEN K-1 1000 METERS
-------------------
Gold    Knut Holmann                   Norway
Silver  Petar Merkov                   Bulgaria
Bronze  Tim Brabants                   Britain

MEN K-2 1000 METERS
-------------------
Gold    Italy
Silver  Sweden
Bronze  Hungary

MEN K-4 1000 METERS
-------------------
Gold    Hungary
Silver  Germany
Bronze  Poland

WOMEN K-4 500 METERS
--------------------
Gold    Germany
Silver  Hungary
Bronze  Romania

CYCLING
=======

MEN INDIVIDUAL ROAD TIME TRIAL
------------------------------
Gold    Viacheslav Ekimov              Russia
Silver  Jan Ullrich                    Germany
Bronze  Lance Armstrong                United States

WOMEN INDIVIDUAL ROAD TIME TRIAL
--------------------------------
Gold    Leonntien Zijlaard             Netherlands
Silver  Mari Holden                    United States
Bronze  Jeannie Longo-Ciprelli         France

DIVING
======

MEN PLATFORM
------------
Gold    Liang Tian                     China
Silver  Jia Hu                         China
Bronze  Dmitri Saoutine                Russia

EQUESTRIAN
==========

INDIVIDUAL DRESSAGE
-------------------
Gold    Anky van Grunsven              Netherlands
Silver  Isabell Werth                  Germany
Bronze  Ulla Salzgeber                 Germany

GYMNASTICS
==========

RHYTHMIC TEAM
-------------
Gold    Russia
Silver  Belarus
Bronze  Greece

HANDBALL
========

MEN TEAM HANDBALL
-----------------
Gold    Russia
Silver  Sweden
Bronze  Spain

FIELD HOCKEY
============

MEN FIELD HOCKEY
----------------
Gold    Netherlands
Silver  Korea
Bronze  Australia

MODERN PENTATHLON
=================

MEN MODERN PENTATHLON
---------------------
Gold    Dmitry Svatkovsky              Russia
Silver  Gabor Balogh                   Hungary
Bronze  Pavel Dovgal                   Belarus

SAILING
=======

FINN CLASS
----------
Gold    Ian Percy                      Britain
Silver  Luca Devoti                    Italy
Bronze  Fredrik Loof                   Sweden

SOLING
------
Gold    Denmark
Silver  Germany
Bronze  Norway

STAR CLASS
----------
Gold    United States
Silver  Britain
Bronze  Brazil

SOCCER
======

MEN SOCCER
----------
Gold    Cameroon
Silver  Spain
Bronze  Chile

TRACK AND FIELD
===============

MEN 4X100 METER RELAY
---------------------
Gold    United States
Silver  Brazil
Bronze  Cuba

MEN 4X400 METER RELAY
---------------------
Gold    United States
Silver  Nigeria
Bronze  Jamaica

MEN 5000 METERS
---------------
Gold    Millon Wolde                   Ethiopia
Silver  Ali Saidi-Sief                 Algeria
Bronze  Brahim Lahlafi                 Morocco

WOMEN 10,000 METERS
-------------------
Gold    Derartu Tulu                   Ethiopia
Silver  Gete Wami                      Ethiopia
Bronze  Fernanda Ribeiro               Portugal

WOMEN 1500 METERS
-----------------
Gold    Nouria Merah-Benida            Algeria
Silver  Violeta Szekely                Romania
Bronze  Gabriela Szabo                 Romania

WOMEN 4X100 METER RELAY
-----------------------
Gold    Bahamas
Silver  Jamaica
Bronze  United States

WOMEN 4X400 METER RELAY
-----------------------
Gold    United States
Silver  Jamaica
Bronze  Russia

WOMEN HIGH JUMP
---------------
Gold    Yelena Yelesina                Russia
Silver  Hestrie Cloete                 South Africa
Bronze  Kajsa Bergqvist                Sweden
Bronze  Oana Pantelimon                Romania

WOMEN JAVELIN
-------------
Gold    Trine Hattestad                Norway
Silver  Mirella Maniani-Tzelli         Greece
Bronze  Osleidys Menendez              Cuba

TAEKWONDO
=========

MEN HEAVYWEIGHT
---------------
Gold    Kyong-Hun Kim                  Korea
Silver  Daniel Trenton                 Australia
Bronze  Pascal Gentil                  France

WOMEN HEAVYWEIGHT
-----------------
Gold    Zhong Chen                     China
Silver  Natalia Ivanova                Russia
Bronze  Dominique Bosshart             Canada

VOLLEYBALL
==========

WOMEN INDOOR VOLLEYBALL
-----------------------
Gold    Cuba
Silver  Russia
Bronze  Brazil

WRESTLING
=========

FREESTYLE FEATHERWEIGHT
-----------------------
Gold    Mourad Oumakhanov              Russia
Silver  Serafim Barzakov               Bulgaria
Bronze  Jae Sung Jang                  Korea

FREESTYLE FLYWEIGHT
-------------------
Gold    Namig Abdullayev               Azerbaijan
Silver  Samuel Henson                  United States
Bronze  Amiran Karntanov               Greece

FREESTYLE LIGHT HEAVYWEIGHT
---------------------------
Gold    Saghid Mourtasaliyev           Russia
Silver  Islam Bairamukov               Kazakhstan
Bronze  Eldar Kurtanidze               Georgia

FREESTYLE WELTERWEIGHT
----------------------
Gold    Alexander Leipold              Germany
Silver  Brandon Slay                   United States
Bronze  Eui Jae Moon                   Korea


st 09-30-00 08:15 et