SPORT INDEX


SEARCH 2000 Games


 September 19 Schedule (All times EDT)
Time
 Sport
 Event
12:00 am
Men's Half-Middleweight 81kg First Round, Men's Half-Middleweight 81kg Second Rnd, Men's Half-Middleweight 81kg Third Round,
Women's Half-Middleweight 63kg First Round,
Women's Half-Middleweight 63kg Second Round,
Women's Half-Middleweight 63kg Third Round
12:00 am
Women's Singles Preliminaries, Men's Singles Preliminaries
2:30 am
Women's Team Epee Bronze Medal Match, Women's Team Epee Gold Medal Match
2:30 am
Women's Preliminaries, Men's Preliminaries
2:30 am
Women's Team Preliminaries (2 Games)
3:00 am
Men's Team Pursuit Semifinals, Women's Sprint Quarterfinals, Men's Sprint Classifications 9 - 18, Men's Sprint Quarterfinals, Men's Team Pursuit Final
3:00 am
Women's Preliminaries (2 Games)
3:30 am
Men's Team Preliminaries
3:30 am
Men's Preliminaries
3:30 am
Men's Preliminaries (2 Matches)
3:30 am
Men's Preliminaries (2 Matches)
3:30 am
Women's 69kg Snatch, Women's 69kg Clean and Jerk Finals
4:00 am
Men's Preliminaries
4:00 am
Women's Team Final, Competition IV
4:00 am
Men's 100m Freestyle Semifinals, Women's 200m Freestyle Final, Men's 200m Butterfly Final, Women's 200m Individual Medley Final, Men's 200m Breaststroke Semifinals, Women's 200m Butterfly Semifinals, Men's 4 x 200m Freestyle Relay Final
4:00 am
Men's Singles First Round
4:30 am
Men's Team Preliminaries
4:30 am
Women's Singles Quarterfinals
4:30 am
Men's Preliminaries (2 Games)
4:30 am
Men's Light Middleweight 71kg Round 1
4:30 am
Women's Preliminaries (2 Matches)
5:00 am
Men's Singles Preliminaries, Women's Singles Preliminaries
5:30 am
Men's Half-Middleweight 81kg First Repechage, Men's Half-Middleweight 81kg Semifinals, Men's Half-Middleweight 81kg Bronze Medal,
Men's Half-Middleweight 81kg Final,
Women's Half-Middleweight 63kg Final Repechage,
Women's Half-Middleweight 63kg Semifinals,
Women's Half-Middleweight 63kg Bronze Medal,
Women's Half-Middleweight 63kg Final
5:30 pm
Individual Three-Day Event Dressage
5:30 pm
Women's Preliminaries (2 Matches)
5:30 pm
Men's Eight Repechage, Women's Eight Repechage,
Men's Quadruple Sculls Repechage,
Women's Quadruple Sculls Repechage,
Women's Lightweight Double Sculls Repechage,
Men's Lightweight Double Sculls Repechage,
Men's Lightweight Coxless Four Repechage
6:00 pm
Men's Individual 1/8 Eliminations
6:00 pm
Women's Doubles Quarterfinals
6:00 pm
Men's Double Trap Qualification,
Men's Double Trap Final,
Men's 25m Rapid Fire Pistol Qualification,
Women's 50m Sport Rifle 3x20 Qualification,
Women's 50m Sport Rifle Final
6:30 pm
Women's Preliminaries (2 Games) Final
6:30 pm
Men's Individual Foil Preliminaries, Men's Individual Foil Quarterfinals
6:30 pm
Men's Preliminaries (2 Matches)
7:00 pm
Women's 100m Freestyle Heats,
Men's 200m Backstroke Heats,
Women's 200m Breaststroke Heats,
Men's 200m Individual Medley Heats,
Women's 4 x 200m Freestyle Relay Heats
7:00 pm
Women's Doubles Second Round, Men's Doubles Second Round
7:00 pm
Women's Preliminaries (2 Matches)
7:30 pm
Women's Team Preliminaries (2 Games)
7:30 pm
Group B: Men's 69kg Snatch, Men's 69kg Clean and Jerk
8:00 pm
Men's Singles First Round, Tennis Centre, Women's Singles First Round, Men's Doubles First Round
8:30 pm
Men's Team Preliminaries
9:00 pm
Open High Performance Dinghy (49er),
Fleet Races,
Women's Single Handed Dinghy (Europe) Fleet Races
Open Single Handed Dinghy (Laser), Fleet Races,
Men's Double Handed Dinghy (470) Fleet Races,
Women's Double Handed Dinghy (470) Fleet Races
9:30 pm
Men's Team Preliminaries
9:30 pm
Women's Preliminaries (2 Matches)
10:00 pm
Men's Light Welterweight 63.5kg Round 1, Men's Light Heavyweight 81kg Round 1
10:00 pm
Women's Preliminaries 1
10:30 pm
Men's C2 Final (slalom), Men's K1 Final (slalom)
10:30 pm
Men's Preliminaries (2 Matches)
11:00 pm
Men's Individual Quarterfinals,
Men's Individual Semifinals,
Men's Individual Bronze Medal Match,
Men's Individual Gold Medal Match
11:00 pm
Men's Individual Quarterfinals,
Men's Singles Quarterfinals,
Mixed Doubles Semifinals
11:30 pm
Women's Preliminaries (2 Games)
11:30 pm
Men's Preliminaries (2 Matches)
11:30 pm
Group A: Sydney Convention Centre,
Women's 75kg Snatch,
Women's 75kg Clean and Jerk - Finals


       Schedule by Date

  SEPT. 13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30 
OCT. 1