SPORT INDEX


SEARCH 2000 Games


BY NAME
A - B
C - D
E - M
N - S
T - Z
BY SPORT
Archery
Gymnastics
Synchro Swim
Badminton
Handball
Table Tennis
Baseball
Judo
Taekwondo
Basketball
Pentathlon
Tennis
Boxing
Rowing
Track & Field
Canoe/Kayak
Sailing
Triathlon
Cycling
Shooting
Volleyball
Diving
Soccer
Water Polo
Equestrian
Softball
Weightlifting
Fencing
Swimming
Wrestling
Field Hockey
Paralympics
COMPLETE LIST
Archery- Rob Rusnov
Badminton- Mike Beres, Milaine Cloutier, Robbyn Hermitage, Bryan Moody, Brent Olynyk, Kara Solmundson
Basketball- Rowan Barrett, Cori Blakebrough, Cal Bouchard, Kelly Boucher, Claudia Brassard-Riebesehl, Stacey Dales, David Daniels, Greg Francis, Pete Guarasci, Sherman Hamilton, Michelle Hendry, Eric Hinrichsen, Nikki Johnson, Karla Karch, Teresa Kleindienst, Todd MacCulloch, Andrew Mavis, Joy McNichol, Micheal Meeks, Steve Nash, Greg Newton, Dianne Norman, Shawn Swords, Tammy Sutton-Brown
Beach Volleyball- John Child, Mark Heese, Jody Holden, Conrad Leinemann
Boxing- Art Binkowski, Andrew Kooner, Scott MacIntosh, Don Orr, Troy Ross, Mark Simmons, Mike Strange
Canoe/Kayak- Mihai Apostol, Maxime Boilard, Caroline Brunet, Attila Buday, Tamas Buday Jr., Jamie Cartwright, David Ford, Karen Furneaux, Benoit Gauthier, Marie-Josee Gibeau-Ouimet, Steve Giles, Kamini Jain, Margaret Langford, Tyler Lawlor, Carrie Lightbound, Marie-Liza Racine, Julia Rivard
Cycling- Lyne Bessette, Tanya Dubnicoff, Jim Fisher, Gord Fraser, Roland Green, Clara Hughes, Genevieve Jeanson, Geoff Kabush, Czeslaw Lukasczewicz, Lori-Ann Muenzer, Chrissy Redden, Alison Sydor, Lesley Tomlinson, Brian Walton, Eric Wohlberg
Diving- Eryn Bulmer, Alexandre Despatie, Blythe Hartley, Emilie Heymans, Christopher Kalec, Jeff Liberty, Arturo Miranda, Anne Montminy
Equestrian- Jay Hayes, Eric Lamaze, Bruce Mandeville, Kelli McMullen-Temple, Ian Millar, John Pearce, Wyn St. John
Fencing- Jujie Luan, Julie Mahoney, Sherraine Schalm, Laurie Shong
Field Hockey- Ian Bird, Alan Brahmst, Robin D'Abreo, Sean Campbell, Chris Gifford, Andrew Griffiths, Ronni Jagday, Ravi Kahlon, Hari Kant, Bindi Kullar, Mike Mahood, Peter Milkovich, Scott Mosher, Ken Pereira, Rob Short, Paul Wettlaufer
Gymnastics- Julie Beaulieu, Karen Cockburn, Michelle Conway, Emilie Fournier, Crystal Gilmore, Alexander Jeltkov, Lise Leveille, Emilie Livingston, Kate Richardson, Kyle Shewfelt, Yvonne Tousek, Mathieu Turgeon
Judo- Luce Baillargeon, Michelle Buckingham, Nicolas Gill, Keith Morgan, Kimberley Ribble, Sophie Roberge
Rowing- Buffy Alexander, Jonathan Beare, Mike Belenkie, Laryssa Biesenthal, Iain Brambell, David Calder, Morgan Crooks, Chris Davidson, Heather Davis, Bryan Donnelly, Tracy Duncan, Phil Graham, Todd Hallett, Gavin Hassett, Henry Hering, Tom Herschmiller, Alison Korn, Theresa Luke, Marnie McBean, Heather McDermid, Fiona Milne, Adam Parfitt, Derek Porter, Emma Robinson, Dominic Seiterle, Matt Swick, Chris Taylor, Lesley Thompson, Dorota Urbaniak, Lawrence Varga Kristen Wall
Sailing- Bill Abbott, Matt Abbott, Caroll-Ann Alie, Kai Bjorn, Brad Boston, Beth Calkin, Richard Clarke, Marty Essig, Ross Macdonald
Shooting- Sharon Bowes, Roger Caron, Jason Caswell, Kim Eagles, Cari Johnson, George Leary, Cynthia Meyer, Susan Nattrass, Wayne Sorensen
Softball- Lesley Attwell, Vicky Bastarache, Denise Carriere, Nathalie Fradette, Cherene Hiesl-Boyer, Jackie Lance, Heather Newsham, Sandy Newsham, Jacki Nichol, Kristy Odamura, Colleen Thorburn-Smith, Sommer West, Hayley Wickenheiser, Meaggan-Lynn Wilton, Erin Woods
Swimming- Katie Brambley, Jennifer Button, Karine Chevrier, Janet Cook, Jessica Deglau, Tamee Ebert, Jenna Gresdal, Dustin Hersee, Matthew Huang, Andrew Hurd, Craig Hutchison, Brian Johns, Mark Johnston, Morgan Knabe, Karine Legault, Rhiannon Leier, Marianne Limpert, Michelle Lischinsky, Yannick Lupien, Alexandra Lys, Joanne Malar, Mike McWha, Mike Mintenko, Curtis Myden, Laura Nicholls, Christin Petelski, Tim Peterson, Shamek Pietucha, Garret Pulle, Chris Renaud, Nadine Rolland, Rick Say, Shannon Shakespeare, Kyle Smerdon, Kelly Stefanyshyn, Robbie Taylor, Tara Taylor, Mark Versfeld, Owen Von Richter
Synchronized Swimming- Lyne Beaumont, Claire Carver-Dias, Erin Chan, Jessica Chase, Catherine Garceau, Fanny Létourneau, Kirstin Normand, Jacinthe Taillon, Reidun Tatham
Table Tennis- Lijuan Geng, Johnny Huang, Kurt Liu, Marie-Christine Roussy, Wen Xiao Wang, Chris Xu
Taekwondo- Dominque Bosshart
Tennis- Sonya Jeyaseelan, Sebastien Lareau, Daniel Nestor, Vanessa Webb
Track & Field- Martha Adusei, Katie Anderson, Ladonna Antoine, Donovan Bailey, Esi Benyarku, Tim Berrett, Kwaku Boateng, Mark Boswell, Joel Bourgeois, Pierre Browne, Tina Connelly, Bruce Deacon, Richard Duncan, Perdita Felicien, Michelle Fournier, Margaret Fox, Samantha George, Jason Gervais, Glenroy Gilbert, Karlene Haughton, Arturo Huerta, Candice Jones, Sean Kaley, Ian Lowe, Robin Lyons, Nicolas Macrozonaris, Janice McCaffrey, Brad McCuaig, Carol Montgomery, Leah Pells, Tara Perry, Naabiama Salifu, Jeff Schiebler, Brad Snyder, Kevin Sullivan, Bruny Surin, Jason Tunks, Atia Weekes, Zachary Whitmarsh, Foy Williams, Erica Witter, Adrian Woodley
Triathlon- Sharon Donnelly, Carol Montgomery, Isabelle Turcotte-Baird, Simon Whitfield
Water Polo- Marie-Luc Arpin, Isabelle Auger, Johanne Begin, Cora Campbell, Melissa Collins, Marie-Claude Deslieres, Valerie Dionne, Ann Dow, Sue Gardiner, Waneek Horn-Miller, Sandra Lize, Josee Marsolais, Jana Salat
Weightlifting- Sebastien Groulx, Maryse Turcotte
Wrestling- Justin Abdou, Daniel Igali, Dean Schmeichel, Guivi Sissaouri



 PROFILES