SLAM! Sports SLAM! Sport by Sport SLAM! Tennis SLAM! Golf SLAM! Football SLAM! Baseball SLAM! Basketball SLAM! Hockey CANOE SLAM!: 1999 PAN AM GAMES


SLAM! Sports
'99 Pan Am Games


PAN AM GAMES
  • Daily Schedule
  • Medal Standings
  • Photo Gallery

    INTERACTIVE
  • LIVE! Scoreboard
  • SLAM! Gallery
  • Sports Talks

    CONTESTS
  • Speedstick Hockey

    ALSO ON SLAM!

    CHRONO SPORTS

  • Friday, July 23, 1999

    Results Day 2

     WINNIPEG (CP) -- Results Friday at the 13th Pan American Games:
     CANOE-KAYAK
     Men
     At Minnedosa, Man.
     C-1 500
     1. Ledy Balceiro Pajon, Cuba, 1 minute 51.232 seconds; 2. Steve Giles, Lake Echo, N.S., 1:51.442; 3. James Terrell, U.S., 1:55.132; 4. Roman Turqui, Argentina, 1:56.008; 5. F.R. Tejada Diaz, Venezuela, 2:08.386; 6. Marcelo Ubal Rodriguez, Chile, 2:10.794.
     C-2 500
     1. Cuba (Leobaldo Pereira Pulido, I. Rojas Blanco) 1:44.994; 2. Canada (Maxime Boilard, Lac-Beauport, Que., Howard Pellerin, Halifax), 1:45.326; 3. U.S. (Nathan Johnson, Jordan Malloch) 1:48.988; 4. Mexico (Juan Martinez, Jose Ramon Ferrer, 1:50.860; 5. Brazil (Rogerio Santos, Helido Araujo) 1:57.738; 6. Venezuela, (Jose Silva Nava, Helido Araujo), 1:59.548.
     K-1 500
     1. Javier Correa, Argentina, 1:39.117; 2. Peter Newton, U.S., 1:41.225; 3. Carlos Campos, Brazil, 1:41.749; 4. L.E. Ramos Perez, Cuba, 1:41.857; 5. Ralph Heinze, Mexico, 1:42.929; 6. Ryan Cuthbert, Carleton Place, Ont., 1:43.275; 7. M.J. D'Ambrosio, Uruguay, 1:45.449; 8. A. Streuly Molina, Chile, 1:45.925.
     K-2 500
     1. U.S. (Stein Jorgensen, John Mooney), 1:30.509; 2. Argentina (Javier Correa, Abelardo Sztrum), 1:32.359; 3. Brazil (Carlos Campos, S.A. Cuattrin) 1:33.577; 4. Canada, Mike Kerrivan, Lower Sackville, N.S., Michael Wadel, Ottawa), 1:33.823; 5. Cuba (L.E. Perez Ramos, Y. Mendoza Estrada) 1:33.933; 6. Chile (A. Streuly Molina, Pablo Berner) 1:37.943.
     ------
     Women
     K-1 500
     1. Karen Furneaux, Waverley, N.S. 1:52.173; 2. Kathryn Colin, U.S., 1:53.585; 3. Mariela Suarez Resino, Cuba, 1:56.651; 4. Elizabeth Orta, Mexico, 1:58.699; 5. Maria Lauro, Argentina, 1:59.431; 6. Gabriela Rodgriuez Gonzalez, Venezuela, 2:10.561; 7. Peralta Gutierrez, Guatemala, 2:22.551.
     K-2 500
     1. Canada (Marie-Josee Gibeau-Ouimet, Lachine, Que., Carrie Lightbound, Mississauga, Ont.) 1:44.199; 2. U.S. (Kathryn Colin, Tamara Jenkins), 1:44.417; 3. Cuba (D. Hernandez Suarez, Aguilera Hernandez) 1:46.157; 4. Argentina (Corina Diaz, Maria Lauro) 1:51.056; 5. Mexico (E. Duron Miranda, Elizabeth Orta) 1:56.285; 6. Venezuela (Gabriela Rodriuez Gonzolez, K.S. Gudino Garcia) 2:00.733.
     ------
     SOCCER
     Men
     U.S. 1 Cuba 0
     Jamaica 2 Uruguay 0
     Women
     Canada 7 Trinidad-Tobago 1
     U.S. 6 Costa Rica 0
     ------
     WATER POLO
     Men
     Canada 6 Brazil 3
     United States 18 Colombia 0
     Cuba 11 Mexico 3
     Puerto Rico 8 Argentina 5
     Women
     U.S. 16 Puerto Rico 2
     Brazil 7 Cuba 4
     ------
     VOLLEYBALL
     Women
     Dominican Republic def. Canada 3-1 (25-22, 25-20, 18-25, 26-24)
     Brazil def. Peru 3-0 (25-15, 25-23, 25-17)
     Cuba def. United States 3-0 (25-11, 25-14, 25-18)


    SLAM! Sports   Search   Help   CANOE