CANOE SLAM! HOCKEY SLAM! FOOTBALL SLAM! BASEBALL SLAM! BASKETBALL SLAM! SKATING SLAM! SKIING SLAM! SPORT-BY-SPORT SLAM! SPORTS SLAM! GLOBAL NAVIGATION
SLAM! 1998 COMMONWEALTH GAMES


SLAM! Sports
Commonwealth Games

INTERACTIVE
  • LIVE! Scoreboard
  • Photo Gallery
  • Sports Talk

    COMMONWEALTH
  • What Canada Did
  • Final Medal Standings
  • Canadian Medal Winners
  • Commonwealth Games Medal Winners
  • Canada's Medal Totals
  • Facts

    ALSO ON SLAM!

    CHRONO SPORTS

  • Monday, September 21, 1998

    CANADIAN MEDAL WINNERS

     KUALA LUMPUR (CP) -- Canadian medal winners at the 16th Commonwealh Games (all distances in metres, unless specified):
     ATHLETICS (10)
     Men's 400 relay: O'Brian Gibbons, Toronto; Glenroy Gilbert, Ottawa; Brad McCuaig, Calgary; Trevino Betty, London, Ont., won silver medal.
     Men's 20-kilomeetre walk: Arturo Huerta, Toronto, won silver.
     Men's discus: Jason Tunks, London, Ont., won bronze medal.
     Men's decathlon: Michael Smith, Kenora, Ont., won bronze.
     Women's 100: Philomena Mensah, Surrey, B.C., won silver.
     Women's 100 hurdles: Katie Anderson, Toronto, won bronze.
     Women's 400 hurdles: Karlene Haughton, Brampton, Ont., won bronze.
     Women's 1,600 relay: Karlene Houghton, Brampton; Diane Cummins, Vancouver; Ladonna Antoine, Regina; Foy Williams, Toronto), won bronze.
     Women's hammer: Caroline Wittrin, Vancouver, won bronze.
     Women's pole vault: Trista Bernier, Manotick, Ont., won bronze.
     BOWLING (3)
     Tenpin
     Men's singles: Bill Rowe, Hamilton, won silver medal; Warren Rennox, Toronto, won bronze.
     Mixed doubles: Jane Amlinger, Kitchener, Ont., and Bill Rowe, Hamilton, won bronze.
     BOXING (8)
     Bantamweight (54-kg): Andrew Kooner, Tecumseh, Ont., won bronze.
     Featherweight (57-kg): Marty O'Donnell, Lower Sackville, N.S., won silver.
     Light welterweight (63.5-kg): Michael Strange, Niagara Falls, Ont., won gold medal.
     Welterweight (67-kg): Jeremy Molitor, Sarnia, Ont., won gold.
     Light middleweight (71-kg): Scott MacIntosh, Sydney, N.S., won silver.
     Middleweight (75-kg): Trevor Stewardson, Thunder Bay, Ont., won bronze.
     Light heavyweight (81-kg): Troy Amos Ross, Brampton, won silver.
     Heavyweight (91-kg): Mark Simmons, Toronto, won gold.
     CYCLING (7)
     Men's 42-kilometre time trial: Eric Wohlberg, Burlington, Ont., won gold.
     Men's 184-kilometre road race: Eric Wohlberg, Burlington, won bronze.
     Women's 28-kilometre time trial: Linda Jackson, Nepean, Ont., won silver.
     Women's 92-kilometre road race: Lyne Bessette, Knowlton, Que., won gold.
     Women's sprint: Tanya Dubnicoff, Winnipeg, won gold; Lori-Ann Muenzer, Toronto, won bronze.
     Women's 24-km point race: Annie Gariepy, Bromont, Que., won bronze.
     DIVING (7)
     Women's one-metre springboard: Blythe Hartley, North Vancouver, B.C., won silver; Eryn Bulmer, Calgary, won bronze.
     Women's platform: Myriam Boileau, Blainville, Que., won silver; Anne Montminy, Pointe-Claire, Que., won bronze.
     Women's three-metre springboard: Eryn Bulmer, Calgary, won gold; Myriam Boileau, Blainville, Que., won bronze.
     Men's platform: Alexandre Despatie, Laval, Que., won gold.
     GYMNASTICS (15)
     Artistic
     Men
     Team: Kristan Burley and Alexander Jeltkov, both Fredericton; Grant Golding and Richard Ikeda, both Abbotsford, B.C.; and Peter Schmid, Burlington, won bronze.
     Indidivual
     Pommel horse: Richard Ikeda, won silver.
     Parallel bars: Richard Ikeda, won silver.
     Horizontal bars: Alexander Jeltkov, Fredericton, won gold; Kris Burley, Fredericton, won silver.
     Women
     Team: Emilie Fournier, Iberville, Que.; Crystal Gilmore, Cambridge, Ont.; Veronique Leclerc, St-Hubert, Que.; Lise Leveille, Burnaby, B.C., and Katie Rowland, Georgetown, Ont., won bronze.
     Individual
     Uneven bars: Veronique Leclerc, St-Hubert, won silver.
     Balance beam: Lise Leveille, Burnaby, won bronze.
     Rhythmic
     Team: Katie Iafolla, Winnipeg; Emilie Livingston, Toronto; Erika-Leigh Stirton, Oakville, Ont., won silver.
     All-round: Erika-Leigh Stirton, Oakville, won gold.
     Individual: Erika-Leigh Stirton, Oakville, won gold medals in rope, hoop, clubs and ribbon; Emile Livington, Toronto, won bronze in clubs.
     SHOOTING (17)
     Women
     Pairs sport rifle: Christina Ashcroft, Navan, Ont., and Sharon Bowes, Waterloo, Ont., won gold.
     Pairs air rifle: Christina Ashcroft, Navan, and Sharon Bowes, Waterloo, won gold.
     Pairs smallbore sport rifle prone: Christine Ashcroft, Navan, and Maureen Spinney, Toronto, won silver.
     Individual sport air pistol: Kim Eagles, Maple Ridge, B.C., won bronze.
     Individual air rifle: Sharon Bowes, Waterloo, won silver.
     Individual smallbore rifle, 3 positions: Sharon Bowes, Waterloo, won silver.
     Men
     Pairs free pistol: John Rochon, Elliot Lake, Ont., and Jean-Pierre Huot, Pontbriand, Que., won bronze.
     Pairs skeet: Douglas McCutcheon, Toronto, and Joe Trinci, Montreal, won bronze.
     Pairs centre-fire pistol: John Rochon, Elliot Lake, and Metodi Igorov, St-Laurent, Que., won silver.
     Pairs air pistol: John Rochon, Elliot Lake, and Jean-Pierre Huot, Pontbriand, won bronze.
     Pairs smallbore rifle, 3 positions: Michel Dion, Pont-Rouge, Que., and Wayne Sorenson, Calgary, won gold.
     Individual rapid fire pistol: Metodi Igorov, St-Laurent, won gold.
     Individual centre-fire pistol: John Rochon, Elliot Lake, won bronze.
     Individual smallbore free rifle, 3 positions: Wayne Sorensen, Calgary, won silver.
     Men's skeet: Joe Trinci, Montreal, won silver.
     Open
     Pairs fullbore rifle: Alain Marion, Hull, Que., and Jim Paton, White Rock, B.C., won silver.
     Individual fullbore rifle: Jim Paton, White Rock, won gold.
     SQUASH (1)
     Men's singles: Jonathon Power, Toronto, won silver.
     SWIMMING (21)
     Women
     Women's 100 backstroke: Kelly Stefanyshyn, Winnipeg, won silver.
     Women's 100 breaststroke: Lauren Van Oosten, Calgary, won bronze.
     Women's 200 freestyle: Jessica Deglau, Vancouver, won bronze.
     Women's 400 freestyle: Joanne Malar, Hamilton, won bronze.
     Women's 800 freestyle: Joanne Malar, Hamilton, won silver.
     Women's 200 butterfly: Jessica Deglau, Vancouver, won bronze.
     Women's 200 breaststroke: Courtenay Chuy, Port Coquitlam, B.C., won silver; Lauren Van Oosten, Calgary, won bronze.
     Women's 200 individual medley: Marianne Limpert, Fredericton, won gold; Joanne Malar, Hamilton, won silver.
     Women's 400 individual medley: Joanne Malar, Hamilton, won gold; Liz Warden, Toronto, won silver.
     Women's 400 freestyle relay: Nicole Davey, Markham, Ont.; Jessica Deglau, Vancouver; Marianne Limpert, Fredericton; Laura Nicholls, Waterloo, won bronze.
     Women's 400 medley relay: Jessica Deglau, Vancouver; Laura Nicholls, Waterloo; Kelly Stefanyshyn, Winnipeg; Lauren Van Ooosten, Calgary, won silver.
     Women's 800 freestyle relay: Jessica Deglau, Vancouver; Joanne Malar, Hamilton; Laura Nicholls, Waterloo, and Andrea Schwartz, Regina, won bronze.
     Men
     Men's 100 backstroke: Mark Versfeld, Fort McMurray, Alta., won gold; Chris Renaud, Calgary, won bronze.
     Men's 200 backstroke: Mark Versfeld, Fort McMurray, won gold; Gregg Hamm, Delta, B.C., won bronze.
     Men's 400-medley relay: Mark Versfeld, Fort McMurray; Andrew Chan, Toronto; Garret Pulle, Vancouver; Stephen Clarke, Brampton, won bronze.
     Men's 400 freestyle relay: -- Stephen Clarke, Brampton; Craig Hutchison, Pointe-Claire, Que.; Garret Pulle, Vancouver, and Robbie Taylor, won silver.
     SYNCHRONIZED SWIMMING (2)
     Solo: Valerie Hould-Marchant, Quebec City, won gold.
     Duet: Jacinthe Taillon, Ste-Eustache, Que., and Kasia Kulesza, Laval, Que., won gold.
     WEIGHTLIFTING (8)
     69-kg: Sebastien Groulx, Drummondville, Que., won gold in snatch, silver in clean and jerk, and gold for overall total.
     77-kg: Yves Bilodeau, St-Isidore, Que., won bronze in clean and jerk and overall categories.
     105-kg: Akos Sandor, Mississauga, Ont., won gold in snatch, clean and jerk and overall total.


    SLAM! Sports   Search   Help   CANOE