slam skiing speed figure hockey bobsled luge curling biathlon canoe SLAM!  NAGANO


SLAM! Nagano SLAM! Nagano Events SLAM! Nagano Schedules SLAM! Nagano Columnists SLAM! Nagano Photo Gallery SLAM! Nagano Team Canada SLAM! Nagano History SLAM! Nagano Medals SLAM! Nagano Results SLAM! Nagano News  LINEUP
biathlon bobsled curling figskating hockey_women hockey_men luge nordiccombined skialpine skifree skijump skixcountry speedskate shorttrack snowboard SLAM!  NAGANO


ALSO ON SLAM!
  • Hockey
  • Baseball
  • Basketball
  • Football
  • Other sports
  • FAN 590


    CANOE SLAM! Sports Jam! Showbiz CNEWS Money ALSO ON CANOE
  • HELP
  • SEARCH

  • CANOE NAGANO '98 ISP DIRECTORY

  • OLYMPIC BIATHLON MEDAL WINNERS
    (Men's 4 x 7.5K Relay)


    Sunday, January 25, 11:41 AM
    LILLEHAMMER 1994:
    
    Gold   - Germany (Ricco Gross, Frank Luck, Mark Kirchner, Sven Fischer)
    Silver - Russia (Valeri Kirienko, Vladimir Dratchev, Sergey Tarasov, 
             Sergey Tchepikov)
    Bronze - France (Thierry Dusserre, Patrice Bailly-Salins, Lionel 
             Laurent, Herve Flandin)
    
    ALBERTVILLE 1992:
    
    Gold   - Germany (Ricco Gross, Jens Steinigen, Mark Kirchner, Friedrich 
             Fischer)
    Silver - Unified Team (Valery Medvedtsev, Aleksandr Popov, Valery 
             Kirienko, Sergey Tchepikov)
    Bronze - Sweden (Ulf Johansson, Leif Andersson, Tord Wiksten, Mikael 
             Lofgren)
    
    CALGARY 1988:
    
    Gold   - Soviet Union (Dmitri Vasilyev, Sergey Tchepikov, Aleksandr Popov, 
             Valery Medvedtsev)
    Silver - West Germany (Ernst Reiter, Stefan Hock, Peter Angerer, 
             Friedrich Fischer)
    Bronze - Italy (Werner Kiem, Gottlieb Taschler, Johann Passler, Andreas 
             Zingerle)
    
    SARAJEVO 1984:
    
    Gold   - Soviet Union (Dmitri Vasilyev, Yuri Kachkarov, Salna Algimantas, 
             Sergei Buligin) 
    Silver - Norway (Odd Lirhus, Eirik Kvalfoss, Rolf Storsveen, Kjell Sobak)
    Bronze - West Germany (Ernst Reiter, Walter Pichler, Peter Angerer, 
             Fritz Fischer)
    
    LAKE PLACID 1980:
    
    Gold   - Soviet Union (Vladimir Alikin, Aleksandr Tikhonov, Vladimir 
             Barnashov, Anatoly Alyabyev)
    Silver - East Germany (Mathias Jung, Klaus Siebert, Frank Ullrich, 
             Eberhard Rosch)
    Bronze - West Germany (Franz Bernreiter, Hans Estner, Peter Angerer, 
             Gerd Winkler)
    
    INNSBRUCK 1976:
    
    Gold   - Soviet Union (Aleksandr Elizarov, Ivan Biakov, Nikolai Kruglov, 
             Aleksandr Tikhonov)
    Silver - Finland (Henrik Flojt, Esko Saira, Juhani Suutarinen, Heikki 
             Ikola)
    Bronze - East Germany (Karl-Heinz Menz, Frank Ullrich, Manfred Beer, 
             Manfred Geyer)
    
    SAPPORO 1972:
    
    Gold   - Soviet Union (Aleksandr Tikhonov, Rinnat Safine, Ivan Biakov, 
             Victor Mamatov)
    Silver - Finland (Esko Saira, Juhani Suutarinen, Heikki Ikola, Mauri 
             Roppanen)
    Bronze - East Germany (Hansjorg Knauthe, Joachim Meischner, Dieter 
             Speer, Horst Koschka)
    
    GRENOBLE 1968:
    
    Gold   - Soviet Union (Aleksandr Tikhonov, Nikolai Pousanov, Victor 
             Mamatov, Vladimir Goundartsev)
    Silver - Norway (Ola Waerhang, Olav Jordet, Magnar Solberg, Jon Istad)
    Bronze - Sweden (Lars-Goran Arwidson, Tore Eriksson, Olle Petrusson, 
             Holmfrid Olsson)
    
    1924-1964: Not Held
    
    
    


    SLAM! Sports   Search   Help   CANOE