slam skiing speed figure hockey bobsled luge curling biathlon canoe SLAM!  NAGANO


SLAM! Nagano SLAM! Nagano Events SLAM! Nagano Schedules SLAM! Nagano Columnists SLAM! Nagano Photo Gallery SLAM! Nagano Team Canada SLAM! Nagano History SLAM! Nagano Medals SLAM! Nagano Results SLAM! Nagano News  LINEUP
biathlon bobsled curling figskating hockey_women hockey_men luge nordiccombined skialpine skifree skijump skixcountry speedskate shorttrack snowboard SLAM!  NAGANO


ALSO ON SLAM!
  • Hockey
  • Baseball
  • Basketball
  • Football
  • Other sports
  • FAN 590


    CANOE SLAM! Sports Jam! Showbiz CNEWS Money ALSO ON CANOE
  • HELP
  • SEARCH

  • CANOE NAGANO '98 ISP DIRECTORY

  • OLYMPIC BOBSLED MEDAL WINNERS
    (Two-man)


    Sunday, January 25, 11:42 AM
    LILLEHAMMER 1994:
    
    Gold   - Switzerland (Gustav Weder, Donar Acklin)
    Silver - Switzerland (Reto Goetschi, Guido Acklin)
    Bronze - Italy (Gunther Huber, Stefano Ticci)
    
    ALBERTVILLE 1992:
    
    Gold   - Switzerland (Gustav Weder, Donat Acklin)
    Silver - Germany (Rudolf Lochner, Markus Zimmermann)
    Bronze - Germany (Christoph Langen, Gunther Eger)
    
    CALGARY 1988:
    
    Gold   - Soviet Union (Janis Kipurs, Vladimir Kozlov)
    Silver - East Germany (Wolfgang Hoppe, Bogdan Musiol)
    Bronze - East Germany (Bernhard Lehmann, Mario Hoyer)
    
    SARAJEVO 1984:
    
    Gold   - East Germany (Wolfgang Hoppe, Dietmar Schauerhammer)
    Silver - East Germany (Bernhard Lehmann, Bogdan Musiol)
    Bronze - Soviet Union (Zintis Ekmanis, Vladimir Alexandrov)
    
    LAKE PLACID 1980:
    
    Gold   - Soviet Union (Erich Scharer, Josef Benz)
    Silver - East Germany (Bernhard Germeshausen, Hans Jurgen Gerhardt)
    Bronze - East Germany (Meinhard Nehmer, Bogdan Musiol)
    
    INNSBRUCK 1976:
    
    Gold   - East Germany (Meinhard Nehmer, Bernhard Germeshausen)
    Silver - West Germany (Wolgang Zimmerer, Manfred Schumann)
    Bronze - Switzerland (Erich Scharer, Josef Benz)
    
    SAPPOR0 1972:
    
    Gold   - West Germany (Wolfgang Zimmerer, Peter Utschneider)
    Silver - West Germany (Horst Floth, Pepi Bader)
    Bronze - Switzerland (Jean Wicki, Edy Hubacher)
    
    GRENOBLE 1968:
    
    Gold   - Italy (Eugenio Monti, Luciano De Paolis)
    Silver - West Germany (Horst Floth, Pepi Bader)
    Bronze - Romania (Ion Panturu, Nicolae Neagoe)
    
    INNSBRUCK 1964:
    
    Gold   - Britain (Anthony Nash, Robin Dixon)
    Silver - Italy (Sergio Zardini, Romano Bonagura)
    Bronze - Italy (Eugenio Monti, Sergio Siorpaes)
    
    SQUAW VALLEY 1960:
    
    Not Held
    
    CORTINA 1956:
    
    Gold   - Italy (Lamberto Dalla Costa, Giacomo Conti)
    Silver - Italy (Eugenio Monti, Renzo Alvera)
    Bronze - Switzerland (Max Angst, Harry Warburton)
    
    OSLO 1952:
    
    Gold   - Germany (Andreas Ostler, Lorenz Nieberl)
    Silver - United States (Stanley Benham, Patrick Martin)
    Bronze - Switzerland (Fritz Feierabend, Stephan Waser)
    
    ST. MORITZ 1948:
    
    Gold   - Switzerland (Felix Endrich, Friedrich Waller)
    Silver - Switzerland (Fritz Feierabend, Paul Hans Eberhard)
    Bronze - United States (Frederick Fortune, Schuyler Carron)
    
    GARMISCH 1936:
    
    Gold   - United States (Ivan Brown, Alan Washbond)
    Silver - Switzerland (Fritz Feierabend, Joseph Beerli)
    Bronze - United States (Gilbert Colgate, Richard Lawrence)
    
    LAKE PLACID 1932:
    
    Gold   - United States (J. Hubert Stevens, Curtis Stevens)
    Silver - Switzerland (Reto Capadrutt, Oscar Geier)
    Bronze - United States (John Heaton, Robert Minton)
    
    1924-1928: Not Held
    
    
    


    SLAM! Sports   Search   Help   CANOE