slam skiing speed figure hockey bobsled luge curling biathlon canoe SLAM!  NAGANO


SLAM! Nagano SLAM! Nagano Events SLAM! Nagano Schedules SLAM! Nagano Columnists SLAM! Nagano Photo Gallery SLAM! Nagano Team Canada SLAM! Nagano History SLAM! Nagano Medals SLAM! Nagano Results SLAM! Nagano News  LINEUP
biathlon bobsled curling figskating hockey_women hockey_men luge nordiccombined skialpine skifree skijump skixcountry speedskate shorttrack snowboard SLAM!  NAGANO


ALSO ON SLAM!
  • Hockey
  • Baseball
  • Basketball
  • Football
  • Other sports
  • FAN 590


    CANOE SLAM! Sports Jam! Showbiz CNEWS Money ALSO ON CANOE
  • HELP
  • SEARCH

  • CANOE NAGANO '98 ISP DIRECTORY

  • OLYMPIC SKATING MEDAL WINNERS
    (Pairs Figure Skating)


    Sunday, January 25, 11:36 AM
    LILLEHAMMER 1994:
    
    Gold   - Ekaterina Gordeeva, Sergei Grinkov, Russia
    Silver - Natalia Mishkutenok, Artur Dmitriev, Russia
    Bronze - Isabelle Brasseur, Lloyd Eisler, Canada
    
    ALBERTVILLE 1992:
    
    Gold   - Natalia Mishkutenok, Artur Dmitriev, Unified Team
    Silver - Elena Bechke, Denis Petrov, Unified Team
    Bronze - Isabelle Brasseur, Lloyd Eisler, Canada
    
    CALGARY 1988:
    
    Gold   - Ekaterina Gordeyeva, Sergei Grinkov, Soviet Union
    Silver - Yelena Valova, Oleg Vasilyev, Soviet Union
    Bronze - Jill Watson, Peter Oppegard, United States
    
    SARAJEVO 1984:
    
    Gold   - Yelena Valova, Oleg Vasilyev, Soviet Union
    Silver - Caitlin "Kitty" Carruthers, Peter Carruthers, United States
    Bronze - Larissa Selezneva, Oleg Makarov, Soviet Union
    
    LAKE PLACID 1980:
    
    Gold   - Irina Rodnina, Aleksandr Zaitsev, Soviet Union
    Silver - Marina Cherkosova, Sergei Shakrai, Soviet Union
    Bronze - Manuela Mager, Uwe Bewersdorff, East Germany
    
    INNSBRUCK 1976:
    
    Gold   - Irina Rodnina, Aleksandr Zaitsev, Soviet Union
    Silver - Romy Kermer, Rolf Oesterreich, East Germany
    Bronze - Manuela Mager, Uwe Bewersdorff, East Germany
    
    SAPPORO 1972:
    
    Gold   - Irina Rodnina, Aleksei Ulanov, Soviet Union
    Silver - Lyudmila Smirnova, Andrei Suraikin, Soviet Union
    Bronze - Manuela Gross, Uwe Kagelmann, East Germany
    
    GRENOBLE 1968:
    
    Gold   - Lyudmila Belousova, Oleg Protopopov, Soviet Union
    Silver - Tatyana Zhuk, Aleksandr Gorelik, Soviet Union
    Bronze - Margot Glockshuber, Wolfgang Danne, West Germany
    
    INNSBRUCK 1964:
    
    Gold   - Lyudmila Belousova, Oleg Protopopov, Soviet Union
    Silver - Marika Kilius, Hans-Jurgen Baumler, West Germany
    Bronze - Debbi Wilkes, Guy Revell, Canada
    
    SQUAW VALLEY 1960:
    
    Gold   - Barbara Wagner, Robert Paul, Canada
    Silver - Marika Kilius, Hans-Jurgen Baumler, West Germany
    Bronze - Nancy Ludington, Ronald Ludington, United States
    
    CORTINA 1956:
    
    Gold   - Elisabeth Schwartz, Kurt Oppelt, Austria
    Silver - Frances Dafoe, Norris Bowden, Canada
    Bronze - Marianna Nagy, Laszlo Nagy, Hungary
    
    OSLO 1952:
    
    Gold   - Ria Falk, Paul Falk, Germany
    Silver - Karol Kennedy, Michael Kennedy, United States
    Bronze - Marianna Nagy, Laszlo Nagy, Hungary
    
    ST. MORITZ 1948:
    
    Gold   - Micheline Lannoy, Pierre Baugniet, Belgium
    Silver - Andrea Kekessy, Ede Kiraly, Hungary
    Bronze - Suzanne Morrow, Wallace Diestelmeyer, Canada
    
    GARMISCH 1936:
    
    Gold   - Maxi Herber, Ernst Baier, Germany
    Silver - Ilse Pausin, Erik Pausin, Austria
    Bronze - Emilia Rotter, Laszlo Szollas, Hungary
    
    LAKE PLACID 1932:
    
    Gold   - Andree Brunet (Joly), Pierre Brunet, France
    Silver - Beatrix Loughran, Sherwin Badger, United States
    Bronze - Emilia Rotter, Laszlo Szollas, Hungary
    
    ST. MORITZ 1928:
    
    Gold   - Andree Joly, Pierre Brunet, France
    Silver - Lilly Scholz, Otto Kaiser, Austria
    Bronze - Melitta Brunner, Ludwig Wrede, Austria
    
    CHAMONIX 1924:
    
    Gold   - Helene Engelmann, Alfred Berger, Austria
    Silver - Ludovika Jakobsson, Walter Jakobsson, Finland
    Bronze - Andree Joly, Pierre Brunet, France
    
    ANTWERP 1920:
    
    Gold   - Ludovika Jakobsson, Walter Jakobsson, Finland
    Silver - Alexia Bryn, Yngvar Bryn, Norway
    Bronze - Phyllis Johnson, Basil Williams, Great Britain
    
    LONDON 1908:
    
    Gold   - Anna Hubler, Heinrich Burger, Germany
    Silver - Phyllis Johnson, James Johnson, Great Britain
    Bronze - Madge Syers, Edgar Syers, Great Britain
    
    
    


    SLAM! Sports   Search   Help   CANOE