slam skiing speed figure hockey bobsled luge curling biathlon canoe SLAM!  NAGANO


SLAM! Nagano SLAM! Nagano Events SLAM! Nagano Schedules SLAM! Nagano Columnists SLAM! Nagano Photo Gallery SLAM! Nagano Team Canada SLAM! Nagano History SLAM! Nagano Medals SLAM! Nagano Results SLAM! Nagano News  LINEUP
biathlon bobsled curling figskating hockey_women hockey_men luge nordiccombined skialpine skifree skijump skixcountry speedskate shorttrack snowboard SLAM!  NAGANO


ALSO ON SLAM!
  • Hockey
  • Baseball
  • Basketball
  • Football


    CANOE SLAM! Sports Jam! Showbiz CNEWS Money ALSO ON CANOE
  • HELP
  • SEARCH

  • CANOE NAGANO '98 ISP DIRECTORY
  • canada sked medal results SLAM!  NAGANO


    Canadian Olympic Winners by Sport

    Sport Gold Silver Bronze Total
    Speed Skate 38 7 18
    Figure Skating2 69 17
    Hockey 6 4 2 12
    Alpine Ski 4 1 5 10
    Biathlon 2 0 1 3
    Freestyle Ski 11 1 3
    Bobsleigh1 0 0 1



    FIGURE SKATING
    GOLD (2)
    1948: Barbara Ann Scott (Singles)
    1960: Barbara Wagner, Bob Paul (Pairs)
    SILVER (6)
    1956: Frances Dafoe, Norris Bowden (Pairs)
    1972: Karen Magnussen (Singles)
    1984: Brian Orser (Singles)
    1988: Elizabeth Manley (Singles)
    1988: Brian Orser (Singles)
    1994: Elvis Stojko (Singles)
    BRONZE (9)
    1932: Montgomery Wilson (Singles)
    1948: Suzanne Morrow, Wallace Diestelmeyer (Pairs)
    1960: Don Jackson (Singles)
    1964: Petra Burka (Singles)
    1964: Debbie Wilkes, Guy Revell (Pairs)
    1976: Toller Cranston (Singles)
    1988: Tracy Wilson, Rob McCall (Dance)
    1992: Isabelle Brasseur, Lloyd Eisler (Pairs)
    1994: Isabelle Brasseur, Lloyd Eisler (Pairs)


    SPEED SKATING
    GOLD (3)
    1984: Gaetan Boucher (1000m)
    1984: Gaetan Boucher (1500m)
    1992: Angela Cutrone, Sylvie Daigle, Nathalie Lambert, Annie Perreault (3000m relay)
    SILVER (8)
    1932: Alex Hurd (1500m)
    1976: Cathy Priestner (500m)
    1980: Gaetan Boucher (1000m)
    1992: Frederic Blackburn (1000m, Short)
    1992: Frederic Blakburn, Michel Daignault, Mark Lackie, Sylvain Gagnon (5000m relay)
    1994: Susan Auch (5000m)
    1994: Nathalie Lambert (1000m)
    1994: Nathalie Lambert (3000m relay)
    BRONZE (7)
    1932: Alex Hurd (500)
    1932: William Logan (1500m)
    1932: William Logan (5000m)
    1932: Frank Stack (10000m)
    1952: Gordon Audley (500m)
    1984: Gaetan Boucher (500m)
    1994: Marc Gagnon (500m short track)


    HOCKEY
    GOLD (6)
    1920: Winnipeg Falcons (Robert Benson, Wally Byron, Frank Frederckson, Chris Fridfinnson, Mike Goodman, Haldor Halderson, Konrad Johannesson, Allan Woodman)
    1924: Toronto Granites (Frank Rankin,Jack Cameron, Ernie Collett, Albert McCaffery, Harold McMunn, Duncan Munro, W. Beattie Ramsay, Cyril Slater, Reg Smith, Harry Watson)
    1928: U of T Grads (Charles Delahay, Frank Fisher, Grant Gordon, Louis Hudson,Norbert Mueller, Bert Plaxton, John Porter, Frank Sullivan, Joseph Sullivan, Ross Taylor, Dave Trottier)
    1932: Winnipeg Hockey Club (Jack Hughes, William Cockburn,Cliff Crowley, Albert Duncanson, George Garbutt, Roy Hinkel, Vic Lindquist, Norman Malloy, Walter Manson, Ken Moore, Romeo Rivers, Harold Simpson, Hugh Sutherland, Stan Wagner, Aliston Wise)
    1948: RCAF Flyers (Frank Boucher, Hubert Brooks, Murray Dowey, Bernard Dunster,Roy Forbes, Andy Gilpin, Orval Gravelle, Pat Guzzo, Wally Halder, Ted Hibberd, Ross King, Andre Lapperiere, Louis Lecompte, Julius Leichnitz, George Mara, Ab Renaud, Reg Schroeter, Irving Taylor)
    1952: Edmonton Mercurys (Louis Holmes, George Abel, Jack Davies, Billie Dawe, Bruce Dickson, Don Gauf, Bill Gibson, Ralph Hansch, Bob Meyers, Dave Miller, Eric Patterson, Tom Pollock, Al Purvis, Gordie Robertson, Louis Secco, Frank Sullivan, Bob Watt)
    SILVER (4)
    1936: Port Arthur Bearcats (R.Milson Pudas, F.Max Deacon, Ken Farmer, Hugh Farquharson, James Haggarty, Walter Kitchen, Ray Milton, Francis Moore, Herman Murray, W.Arthur Nash, Dave Neville, Ralph Saint-Germain, Alex Sinclair, William Thompson, N. Friday, B. Saxberg)
    1960: Kitchener-Waterloo Flying Dutchmen (Bobby Attersley, Maurice Benoit,James Connelly, Jack Douglas, Harold Hurley, Robert McKnight, Cliff Pennington, Bobby Rousseau, George Samolenki, Harry Sinden, Darryl Sly, Robert Bauer, Ken Laufman, Floyd Martin, Don Rope)
    1992: National Team (Dave Archibald, Todd Brost, Sean Burke, Kevin Dahl, Curt Giles, Dave Hannan, Gord Hynes, Fabian Joseph, Joe Juneau, Trevor Kidd, Patrick Lebeau, Chris Lindberg, Eric Lindros, Kent Manderville, Adrean Plavsic, Dan Ratushny, Brad Schlegel, Wally Schreiber, Randy Smith, Sam St. Laurent, Dave Tippett, Brian Tutt, Jason Wooley)
    1994: National Team (Tom Renney, Mark Astley, Adrian Aucoin, Todd Brost, David Harlock, Corey Hirsch, Todd Hlushko, Greg Johnson, Fabian Joseph, Paul Kariya, Chris Kontos, Manny Legace, Ken Lovsin, Jason Marshall, Derek Mayer, Peter Nedved, Dwayne Norris, Jean-Yves Roy, Brian Savage, Trevor Sim, Chris Therien, Todd Warriner)
    BRONZE (2)
    1956: Kitchener-Waterloo Flying Dutchmen (Robert Bauer, Ken Laufman, Floyd Martin, Don Rope, Dennis Brodeur, Charles Brooker, William Colvin, James Horne, Arthur Hurst, Byrle Klinck, Paul Knox, Howie Lee, James Logan, Jack Mackenzie, George Scholes, Gerry Theberge, Bob White, Keith Woodall)
    1968: National Team (Jackie McLeod, Roger Bourbonnais, Ken Broderick, Ray Cadieux, Paul Conlin, Gary Dineen, Brian Glennie, Ted Hargreaves, Fran Huck, Marshall Johnston, Barry Mackenzie, Billy McMillan, Steve Monteith, Morris Mott, Terry O'Reilly, Danny O'Shea, Gerry Pinder, Herb Pinder, Wayne Stephenson)



    ALPINE SKIING
    GOLD (4)
    1960: Anne Heggtveit (Slalom)
    1968: Nancy Greene (Giant Slalom)
    1976: Kathy Kreiner (Giant Slalom)
    1992: Kerrin Lee-Gartner (Downhill
    SILVER (1)
    1968: Nancy Greene (Slalom)
    BRONZE (5)
    1956: Lucile Wheeler (Downhill)
    1980: Steve Podborski (Downhill)
    1988: Karen Percy (Downhill)
    1988: Karen Percy (Super GS)
    1994: Ed Podivinsky (Downhill)


    FREESTYLE SKIING
    GOLD (1)
    1996: Jean-Luc Brassard (moguls)
    SILVER (1)
    1996: Phillipe LaRoche (aerials)
    BRONZE (1)
    1996: Lloyd Langlois (aerials)



    BOBSLEIGH
    GOLD (1)
    1964: Vic Emery, John Emery, Doug Anakin, Peter Kirby (4-man)



    BIATHLON
    GOLD (2)
    1996: Myriam Bedard (15km)
    1996: Myriam Bedard (7.5km)
    BRONZE (1)
    1992: Myriam Bedard (15km)